napis3

Parafia WNMP w Katowicach

Aktualności z Granicznej

Najnowsze informacje z życia parafii i nie tylko...

Plan odwiedzin duszpasterskich w roku 2015

Data             Ulica

28.11           Sowińskiego 01 (1-5)

28.11           Sowińskiego 01 (6-10)

28.11           Sowińskiego 03 (1-5)

28.11           Sowińskiego 03 (6-10)

29.11           Sowińskiego 05 (1-5)

29.11           Sowińskiego 05 (6-10)

29.11           Sowińskiego 07 (1-5)

29.11           Sowińskiego 07 (6-10)

30.11           Sowińskiego 09 (1-5)

30.11           Sowińskiego 09 (6-10)

Listopadowy Pielgrzym

Listopadowy numer Pielgrzyma do pobrania, a w nim: ks. Szymon o swoich doświadczeniach na misjach w Peru, powraca cykl rozmów z psychologiem, "mikołajki" w „Krzywym zwierciadle”.

Zaproszenie do finansowego wsparcia budowy Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowego "Nazaret" w Piekarach Śl.

 ZAPROSZENIE DO FINANSOWEGO WSPARCIA BUDOWY DOMU REKOLEKCYJNO-PIELGRZYMKOWEGO „NAZARET” PRZY SANKTUARIUM MATKI SPRAWIEDLIWOŚCI I MIŁOŚCI SPOŁECZNEJ W PIEKARACH ŚL.

 

            Drodzy Diecezjanie! Siostry i Bracia!

            Wśród wielu ważnych miejsc w naszej archidiecezji szczególną rolę odgrywa sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, które nazywamy duchową Stolicą Śląska.

            Piekarskie sanktuarium to nie tylko miejsce wielkich pielgrzymek stanowych, ale także przestrzeń codziennej modlitwy, sprawowania sakramentu pokuty, cotygodniowych popularnych nabożeństw ku czci Pani Piekarskiej oraz cel wielu pielgrzymek parafialnych, wspólnotowych i indywidualnych. Jest to również miejsce kształtowania się myśli religijno-społecznych. Z tych powodów zauważalna jest potrzeba umożliwienia dłuższego pobytu w Piekarach tym pielgrzymom, którzy tego potrzebują. Dotychczasowa, skromna baza noclegowa nie spełnia oczekiwań osób, pragnących w cieniu piekarskiej bazyliki formować swoją duchowość. Dlatego chcemy wspólnym wysiłkiem wybudować nowy dom rekolekcyjno-pielgrzymkowy „Nazaret”.   

Uświadamiamy sobie, że cały kompleks sanktuaryjny – bazylika, kalwaria i muzeum kultu maryjnego – powstał dzięki ofiarności ludu śląskiego i jest świadectwem jego religijności, umiłowania Kościoła i Matki Najświętszej. Także i to nowe dzieło może powstać jedynie dzięki ofiarności wiernych. Polecam je zatem Waszej, Siostry i Bracia, ofiarności. W przyszłą niedzielę będziecie mogli wesprzeć budowę domu rekolekcyjnego materialną ofiarą. Za każdy „wdowi grosz” ofiarowany na budowę ze skromnych budżetów rodzinnych składam Bóg zapłać!

Zwracam się również do zamożniejszych wiernych i mieszkańców naszej małej ojczyzny o wielkoduszne wsparcie tego dzieła, które będzie służyło – jakże potrzebnej sprawie – sprawiedliwości i miłości społecznej, której patronuje Pani Piekarska!  

Za zrozumienie i ofiarność serdecznie dziękuję w imieniu własnym, kustosza sanktuarium, a także w imieniu przyszłych rekolektantów i pielgrzymów.  

Wszystkich zgromadzonych na niedzielnej Eucharystii pozdrawiam i błogosławię Wam, Waszym rodzinom i całej Parafii. Szczęść Boże!

 

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA

KATOWICKI

Katowice, 08.09.2015

 

KOŚCIÓŁ PRZEŚLADOWANY W ŚWIECIE

 

 

KOŚCIÓŁ PRZEŚLADOWANY W ŚWIECIE

 

List pasterski Episkopatu Polski o prześladowaniu chrześcijan

 

 

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

 

Słowo Boże ukazuje dzisiaj szczególną bliskość i zatroskanie Boga o ludzi prostych, pozbawionych środków do życia i zagrożonych w swojej egzystencji. Chrystus koncentruje naszą uwagę na ubogiej i pokornej wdowie oraz jej ofiarnym geście, w którym zawiera się także całkowite zaufanie Bogu. Ona nie ma dokąd iść, więc przychodzi do Boga i oddając Mu wszystko, poddaje się Jego Opatrzności. Ufa bezgranicznie dobroci Boga i powierza Mu całe swe życie. Słowo Boże jest zawsze żywe i aktualne. Dziś, gdy przeżywamy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, to ewangeliczna wdowa jawi się jako obraz prześladowanego Kościoła. Patrząc na ubogą wdowę, musimy zobaczyć w niej miliony naszych braci i sióstr prześladowanych za wiarę w Chrystusa. Musimy ich zobaczyć, tak jak Chrystus dostrzegł w świątyni ignorowaną przez wszystkich ubogą i pokorną wdowę. Nie możemy nie zauważyć brata, który cierpi jak Chrystus i dla Chrystusa. Zachowalibyśmy się wówczas jak bliscy Chrystusa, którzy w czasie Jego męki i śmierci obojętnie „stali z daleka” (por. Łk 23,49). Do nas samych odnosiłyby się wówczas słowa Psalmisty, który żali się przed Bogiem: „Przyjaciele moi i sąsiedzi stronią od mojej choroby i moi bliscy trzymają się z daleka” (Ps 38,12).

Październikowy Pielgrzym

Zapraszamy do kolorowej lektury październikowego Pielgrzyma. Szczególnie polecamy rozmowę z ks. Leszkiem Bubą. Nasz nowy wikariusz opowiada o sobie, swoim kapłaństwie i pierwszych tygodniach w parafii.

Drukowana wersja nadal do nabycia. 

Nadchodzące wydarzenia