Parafia WNMP w Katowicach

Czas na rozmowy
Czas na rozmowy
Czas na rozmowy
Czas na rozmowy
Grilujemy

Aktualności z Granicznej

Najnowsze informacje z życia parafii i nie tylko...

„ZRÓBCIE WSZYSTKO, COKOLWIEK MÓJ SYN WAM POWIE”

Słowo Arcybiskupa Katowickiego 
w 90-tą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej
Uroczystość Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia 2015 r.

 

Bracia i Siostry! Drodzy czciciele Maryi!     

  

1. Dziś, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypada 90. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Dnia 15 sierpnia 1925 roku ówczesny Nuncjusz Apostolski w Polsce Wawrzyniec Lauri – w imieniu papieża Piusa XI - nałożył korony na skronie Jezusa i Maryi na piekarskim obrazie. Akt ten był zwieńczeniem trwającego od kilku wieków kultu, wyrazem wdzięczności wobec Matki Zbawiciela i wyznaniem, że to Ona jest Gospodynią Górnego Śląska, królującą w sercach jego mieszkańców. 

Po dziewięćdziesięciu latach my, wierni Archidiecezji Katowickiej, dziękujemy za duchową obecność Matki w Piekarskim Sanktuarium. W duchu wdzięczności śpiewamy Bogu razem z Maryją radosne Magnificat: „Wielbi dusza moja Pana... Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”.   

90-ta rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej Piekarskiej

Zbliżamy się do głównych uroczystości związanych z 90-tą rocznicą Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Piekarskiej koronami Piusa XI.  Zwracam się zatem z serdecznym i gorącym zaproszeniem do udziału w tych uroczystościach Duszpasterzy oraz wszystkich czcicieli Matki Bożej. 

Plan obchodów 90 rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Piekarskiej:

Obchody 90-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Piekarskiej rozpoczniemy 13 sierpnia w Dzień Fatimski całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu.
O godz. 10.00 Msza Święta dla chorych.

W wigilię uroczystości rocznicowych tj. 14.08, zapraszamy do Bazyliki na Nieszpory maryjne wraz z kazaniem, które wygłosi Ks. Stanisław Puchała, o godz. 16.00. Po Nieszporach początek obchodów Zaśnięcia Matki Bożej w Bazylice i na Rajski Placu (będzie to pierwsza po wielu latach inscenizacja pogrzebu Matki Bożej). O godz. 18.00 Eucharystia w Wigilię Wniebowzięcia NMP pod przewodnictwem Ks. bpa  Marka Szkudło. O godz. 19.15 uroczysty koncert ku czci MB Piekarskiej, z udziałem Józefa Skrzeka, Aleksandry Poniszowskiej, ks. Stanisława Puchały i orkiestry kameralnej pod dyrekcją Klaudiusza Jania. Po koncercie Apel Maryjny, który zakończy uroczystości wigilijne Wniebowzięcia NMP.

W dniu 15.08 Uroczystość Wniebowzięcia NMP - główne uroczystości 90-lecia Koronacji, które  rozpoczną się  o godz. 9.45 przy Grobie Maryi na Kalwarii, gdzie odśpiewamy Godzinki o NMP a potem nastąpi obrzęd koronacji figury MB Wniebowziętej, prezentacja koron poświęconych przez ojca świętego Franciszka oraz uroczysta procesja do Bazyliki. O godz. 10.30 Msza św. dziękczynna w 90-lecie Koronacji z udziałem Ks. abpa Wiktora Skworca i złożenie koron papieskich jako wotum 90-lecia. O godz. 13.45 obchody różańcowe z figurą MB Wniebowziętej, po których odbędą się uroczyste Nieszpory maryjne z kazaniem ks. Grzegorza Śmiecińskiego.

W niedzielę 16.08 podczas  Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt odbędą się diecezjalne uroczystości 90-lecia Koronacji Obrazu MB Piekarskiej.

Wdzięczni Bogu i Matce Najświętszej za opiekę nad naszą Archidiecezją zgromadźmy się w te dni w Piekarskim Sanktuarium. 

Szczęść Boże!
Ks. Władysław Nieszporek
Kustosz Sanktuarium

 

Wakacyjny Pielgrzym

Wakacyjny, podwójny (lipcowo-sierpniowy) numer Pielgrzyma już do pobrania.

Fotokalendarium wydarzeń, niezwykłe Rudy Raciborskie, poetyckie zamyślenie... Kolorowa lektura na lato.

Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i Narodu

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w sierpniu 2015 r.

 

Umiłowani w Chrystusie Panu! Siostry i Bracia!

Liturgia 18. Niedzieli Zwykłej wpisuje się w piękny cykl nauczania Chrystusa o Eucharystii, Chlebie Życia. Zbawiciel mówi: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”(J 6, 35). Karmiąc się Eucharystią, możemy „porzucić dawnego człowieka, (…) odnawiać się duchem (…) i przyoblec człowieka nowego, stworzonego na obraz Boga (…)” (Ef 4, 22-24).

Takiej przemiany potrzebujemy jako chrześcijanie. Głębokiej przemiany moralnej potrzebuje także nasz Naród. Dzisiaj jedną z najważniejszych polskich trosk jest brak trzeźwości. Mówią o tym nie tylko alarmujące dane statystyczne. Przede wszystkim mówią o tym niezliczone ludzkie dramaty, których źródłem jest alkohol. Dlatego w sierpniu, miesiącu rolniczego trudu, maryjnych świąt i patriotycznych rocznic, apelujemy o dobrowolny dar abstynencji. W poprzednich latach przypominaliśmy, że rodzina jest szkołą trzeźwości. Mówiliśmy o roli matek i ojców. W tym roku prosimy o zaangażowanie w ochronę trzeźwości najmłodszych Polaków. Przypominamy, że jedyną formą trzeźwości dzieci do 18 roku życia jest abstynencja.

Rozwinąć skrzydła

Droga… Drogi…

Towarzyszy Twojemu życiu często lęk, niepokój, masz niskie poczucie swojej wartości, stale szukasz potwierdzenia siebie w różnych formach aktywności zewnętrznej, masz kolejny nieudany związek, utraconą przyjaźń, zaczynasz wchodzić w jakieś uzależnienie? Może źródłem tego jest Twoja przeszłość, a zwłaszcza to co działo się w Twojej rodzinie. Może nie doświadczyłeś w swoim dzieciństwie i okresie dorastania bezwarunkowej miłości od rodziców, nie czułeś ich ciepła i wsparcia. Może przyczyną tego było nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu jednie lub obojga twoich rodziców. Może mama i tata byli w rozwodzie emocjonalnym lub prawnym, może pojawiła się zdrada małżeńska, czy trwała nieobecność jednego z rodziców.

Nadchodzące wydarzenia

Kalendarz