Eucharystia - bp Tihamér Tóth

Kościół wobec Eucharystii zna tylko jeden gest: klęczenie! Jest to zupełnie zrozumiałe! Tak zawrotnej tajemnicy nie można powitać stojąco, należy się pochylić i upaść na kolana. Po wypowiedzeniu przez kapłana kilku słów nad małą Hostią niepokaźny kawałek chleba zawiera w sobie większy skarb, niż ziemia i cały wszechświat ze swoją krasą i przepychem.

bp Tihamér Tóth, Eucharystia

Aktualności z Granicznej

2 minutes reading time (475 words)

Ogłoszenia duszpasterskie 10.03.2019

 

Ogłoszenia duszpasterskie

 

10 marca 2019, I Niedziela Wielkiego Postu

 

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy święty czas rekolekcji. We wspólnocie wiary i modlitwy witamy serdecznie o. Alana, franciszkanina z Panewnik, którego prosimy o dar Bożego Słowa i modlitwę. Ojciec jest dla nas świadkiem życia wspólnoty, w której w sposób szczególny obecny jest Najświętszy Sakrament. Pragniemy dzisiaj zobaczyć, jak ważną formą modlitwy jest Adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

 

 

Kolekta dzisiejsza przeznaczona ma charakter jałmużny postnej.

 

Dziś obchodzimy Niedzielę Trzeźwości. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie Gorzkich Żali będą we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.00. Kazanie pasyjne wygłosi ojciec Alan. Po nabożeństwie spotkanie z ojcem Alanem w salce oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu do Mszy wieczornej.

 

W okresie Wielkiego Postu zachęcamy do włączenia się do „sztafety postu”. Z miłości do Kościoła i w Jego intencjach możemy ofiarować dzień postu o chlebie i wodzie. Po Mszy św. w zakrystii podajemy swoje imię oraz dzień, w którym chcemy ofiarować swój post /z wyjątkiem niedziel i uroczystości/.

 

W środę o 18.00 będzie Msza św. w intencji solenizantów miesiąca marca. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, a solenizanci proszeni są o przyniesienie karteczki z napisanym imieniem, które odczytamy w intencji Mszy św. solenizantów.

 

W każdą środę o godzinie 9.00 w salce, będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnika.

 

W piątek droga krzyżowa pokutna o godz. 8.30 i 18.40. Dzieci zapraszamy w kolejne piątki Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową o 16.30.

 

W piątki Wielkiego Postu przy Drodze Krzyżowej pamiętamy także o naszych bliskich zmarłych. Przed Mszą wieczorną odczytamy ich imiona i nazwiska. Kartki do „zalecek” znajdziemy przy wyjściu z kościoła.

 

W najbliższą sobotę będą odwiedziny chorych. Zapisy w kancelarii.

 

Za tydzień, w drugą niedzielę rekolekcyjną, naszym duchowym przewodnikiem będzie ks. Wojciech Bartoszek. W ostatnich dniach Roku Świętego Józefa ukaże nam drogę wiary na przykładzie życia naszego Świętego Patrona.

 

W dniu 19 marca, w Uroczystość Świętego Józefa, pragniemy zakończyć w naszej parafii rok poświęcony naszemu patronowi. Zachęcamy do indywidualnego odmówienia Nowenny do Świętego Józefa, która rozpoczyna się 10 marca. Tekst Nowenny znajdziemy na parafialnej stronie internetowej: graniczna.katowice.pl

 

W ramach cyklu Akademia Kobiecości: w szkole Maryi planowany jest wyjazd weekendowy. Rozpoczęcie w piątek wieczorem, zakończenie w niedzielę po południu. Miejsce: Brenna Leśnica, Dom Sióstr Maryi Niepokalanej. W planach: Eucharystia, możliwość sakramentu spowiedzi czy rozmowy, adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas wyjazdu odbędą się również warsztaty, które poprowadzi Pani Maria Rabsztyn. Termin 10-12 maja 2019 r. Zapisy i szczegółowe informacje w kancelarii parafii.

 

Katolickie Liceum i Gimnazjum im. Ks. Emila Szramka w Katowicach zaprasza na Dzień Otwarty, który będzie w najbliższą sobotę w godz. 10.00 - 13.00. Szczegółowe informacje na plakacie oraz na kartkach, które znajdują się przy wyjściu z kościoła.

 

Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary, za tydzień kolekta będzie na potrzeby remontowe naszej parafii.

 

Polecamy dziś nowego Pielgrzyma, a w nim rym znajdziemy m.in. relację z kolejnego spotkania w Akademii Kobiecości, fragmenty papieskiego orędzie na Wielki Post, felieton ks. Marcina oraz historię dnia św. Józefa.

  

Nowenna do św. Józefa
Intencje Mszy świętych 10.03.2019