Eucharystia - bp Tihamér Tóth

Kościół wobec Eucharystii zna tylko jeden gest: klęczenie! Jest to zupełnie zrozumiałe! Tak zawrotnej tajemnicy nie można powitać stojąco, należy się pochylić i upaść na kolana. Po wypowiedzeniu przez kapłana kilku słów nad małą Hostią niepokaźny kawałek chleba zawiera w sobie większy skarb, niż ziemia i cały wszechświat ze swoją krasą i przepychem.

bp Tihamér Tóth, Eucharystia

Aktualności z Granicznej

4 minutes reading time (865 words)

Ogłoszenia duszpasterskie 27.10.2019

 

Ogłoszenia duszpasterskie

 

27 października 2019, XXX Niedziela Zwykła

 

Kto się uniża, będzie wywyższony, mówi Jezus. To trudne słowa, bo niekiedy łatwo przychodzi nam się uniżyć, lecz owo uniżenie wcale nie prowadzi do wywyższenia. Czasem można zakładać przed Bogiem maskę nędzarza, ale trudno pokazać Mu swoją prawdziwą twarz i być pokornym. Uniżenie, do którego wzywa nas Jezus, ma swoje źródło w dziecięctwie Bożym. To postawa stanięcia w prawdzie, która przywraca nam ludzką godność i ostatecznie nas wywyższa. Najpierw trzeba zobaczyć swoją wielkość daną przez Boga, a dopiero potem małość. Prawdy o nas uczy nas Eucharystia. Ona nas przemienia i pokazuje, że bez niej jesteśmy bezradni.”

 

 

 

Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na misje.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dzisiaj o 17.00 różaniec i adoracja Najświętszego Sakramentu. W tygodniu różaniec o 17.15.

 

We wtorek o godz. 19.00 w kaplicy Msza św. i adoracja z modlitwą za chorych dla członków Apostolstwa Chorych i wszystkich chętnych.

 

Akademia Kobiecości: w Szkole Maryi zaprasza na spotkanie w najbliższy wtorek. Gościem będzie ks. dr hab. Grzegorz Polok - autor książki "Rozwinąć skrzydła". Wśród wielu pełnionych funkcji ks. Grzegorz zajmuje się również zagadnieniami związanymi z terapią dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. O godz. 18.00 Eucharystia w kaplicy Sióstr Maryi Niepokalanej przy ul. Krasińskiego 21, o godz. 19.00 konferencja nt. 'O trzech pewnych „rzeczach” w naszym życiu czyli jak przeszłość wpływa na nas dziś'.

 

W środę o godz. 18.00 Msza św. przez wstawiennictwo św. Józefa za małżonków i narzeczonych oraz w intencji powołań małżeńskich i o dar potomstwa.

 

W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu będzie do Mszy wieczornej. Wieczorna Msza św. z uroczystości Wszystkich Świętych, bo jest to święto nakazane.

 

W piątek 1. listopada Msze św. w porządku niedzielnym, z wyjątkiem Mszy św. o godz. 16.00.

 

Nabożeństwa za zmarłych na pobliskich cmentarzach w piątek 1 listopada:

 

  • przy ul. Francuskiej: Msza św. o godz. 13.45

  • przy ul. Sienkiewicza: Msza św. o godz. 14.30, następnie różaniec i procesja

  • na cmentarzu w Boguciach: Msza św. o godz. 16.15

  • na cmentarzu komunalnym: Msza św. o godz. 15.00 oraz 2 listopada również o 15.00.

 

Odpust zupełny w intencji dusz w czyśćcu cierpiących można uzyskać:

 

- od południa uroczystości Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym poprzez pobożne nawiedzenie kościoła i odmówienie Ojcze nasz i Wierzę, modlitwy w intencji Ojca Świętego, odprawienie spowiedzi i przyjęcie Komunii Świętej, oraz zachowanie wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu

 

- przez nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada połączone z modlitwą za zmarłych.

 

Do sakramentu spowiedzi możemy przystąpić pół godziny przed każdą Mszą św. oraz dzisiaj w ramach adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w środę i czwartek od 17.00 do 18.00.

 

Różaniec za zmarłych zalecanych ofiarujemy codziennie od 2-9 listopada o godz. 17.30. Przed różańcem odczytamy imiona i nazwiska zmarłych. Kartki do zalecek znajdziemy przy wyjściu z kościoła.

 

Kuria Metropolitalna informuje, że tegoroczne telewizyjne orędzie z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wygłoszone zostanie przez naszego ks. arcybiskupa Wiktora Skworca. Emisja w czwartek 31 października o godz. 20:00 na antenie TVP1.

 

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i tym samym biorąc pod uwagę zwiększone natężenie ruchu na drogach, Zarząd Transportu Metropolitalnego zachęca wszystkich do skorzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W piątek, 1 listopada, pasażerowie będą mogli podróżować wszystkimi liniami ZTM na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii bezpłatnie. Przygotowano także szereg zmian, które ułatwią pasażerom dojazd do cmentarzy (min. dodatkowe linie). Zachęcamy do śledzenia strony z rozkładami jazdy.

 

W sobotę przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Jest to zarazem I. sobota miesiąca. O godz. 8.00 Msza św. z udziałem wspólnoty Żywego Różańca, modlitwa różańcowa i spotkanie zelatorów.

 

Podobnie jak w poprzednim roku, będziemy chcieli zawierzyć się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi według wskazań św. Ludwika Marii Grignion de Montfort’a. Osoby zainteresowane zapraszamy na pierwsze spotkanie niedzielę 3 listopada po różańcu /w kaplicy/.

Także w przyszłą niedzielę, w parafii Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach odbędzie się koncert pt. "Ut Mater Dei ultimum orationis" (łac. Do Matki Bożej modlitwa ostatnia) - Modlitwa duszy, która żegna doczesny świat u boku Maryi. Początek o godz. 17.00. Zapraszamy!

 

Spotkanie dla uczniów klas VIII przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania będzie w środę 6 listopada o godz. 19.00.

 

W ramach Akademii Kobiecości: w szkole Maryi zapraszamy także na wyjazd do Brennej Leśnicy, gdzie konferencje - warsztaty poprowadzi pani psycholog Maria Rabsztyn. Termin wyjazdu: 15 -17 listopada. Miejsce: Brenna Leśnica Dom Sióstr Maryi Niepokalanej. Rozpoczęcie w piątek o 18.00, zakończenie w niedzielę o 15.00. Temat: Czy jestem kapitanem tonącego okrętu? W co wyposażyła mnie rodzina i z czym weszłam w dorosłe życie? Zapisy drogą e-mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W lipcu przyszłego roku można będzie udać się z pielgrzymką do Fatimy. Współorganizatorem jest ks. Mateusz. Bliższe informacje znajdziemy w gablotce oraz w zakrystii lub kancelarii.

 

Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary, za tydzień kolekta na renowację katowickiej katedry.

 

Polecamy październikowy numer „Pielgrzyma” oraz nowego „Gościa Niedzielnego” z filmem o św. Bernadecie. Od dzisiaj cena Gościa 6 zł.

 

Fatima lipiec 2020
Intencje Mszy świętych 27.10.2019