Eucharystia - bp Tihamér Tóth

Kościół wobec Eucharystii zna tylko jeden gest: klęczenie! Jest to zupełnie zrozumiałe! Tak zawrotnej tajemnicy nie można powitać stojąco, należy się pochylić i upaść na kolana. Po wypowiedzeniu przez kapłana kilku słów nad małą Hostią niepokaźny kawałek chleba zawiera w sobie większy skarb, niż ziemia i cały wszechświat ze swoją krasą i przepychem.

bp Tihamér Tóth, Eucharystia

Aktualności z Granicznej

Przegląd Przegląd Szukaj Szukaj Do góry Do góry
Kategoria: Pielgrzym
Strona 1 z 11
Sortuj wg:
Domyślnie | Nazwy | Autor | Daty | Wyświetleń
 
Plików:
pdf.png Pielgrzym 295-296 - marzec-kwiecień 2024 NEW

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Marcowo-kwietniowy numer Pielgrzyma okładką sygnalizuje już wielkanocną radość, ale proponujemy powrót we wspomnieniach do wydarzeń parafialnych poprzedzających ten święty czas. Przede wszystkim zamieszczamy streszczenia nauk rekolekcyjnych, w tym roku sięgających do różnych zakonnych duchowości. W naszym cyklu wizytówek grup parafialnych przyszedł czas na Zespół Charytatywny, który w jakże osobistym słowie przedstawia p. Teresa Adamus. Zamieszczamy również ciekawą historię figury Chrystusa z krzyża w prezbiterium, którą swego czasu w kronice parafialnej opisał nasz Proboszcz Senior ks. kan. Bernard Jośko. A w serii czy wiesz, że poznajmy kilka roślin, które ludowa fantazja połączyła ze zdrajcą Jezusa.

 Życzymy przyjemnej lektury!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2024-04-09
6.59 MB
30
pdf.png Pielgrzym 293-294 - styczeń-luty 2024 HOT

(1 głos)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Zapowiadana zmiana stała się faktem – Pielgrzym oficjalnie od tego roku stał się dwumiesięcznikiem i właśnie oddajemy w Państwa ręce, a właściwie „na ekrany”, numer styczniowo-lutowy, w którym jak zawsze proponujemy szeroko rozumianą kronikę życia parafii. Tradycyjnie w pierwszym numerze w roku obowiązkowo utrwalamy na okładce naszą świąteczną szopkę, w tym roku pod wieloma względami wyjątkową, bo m.in. budowaną podczas roratnich spotkań. Spośród grup działających w parafii tym razem przedstawia nam się Ruch Czystych Serc. Zaglądamy także na podwórko ministranckie, na którym – jak wiadomo – wiele się dzieje. Na łamy wróciły także Rozmowy z psychologiem, który w tym numerze podpowiada jak radzić sobie ze wstydem. Możemy także przeczytać o hucznych obchodach ku czci św. Agaty na Sycylii.

Życzymy przyjemnej lektury i do „zobaczenia na łamach” przed Świętami Wielkanocnymi. 

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2024-02-11
6.39 MB
203
pdf.png Pielgrzym 292 - grudzień 2023 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

ostatnie dni roku, czas różnych podsumowań i wybiegania myślami w przyszłość. Kończymy kolejny rok wydawania naszej parafialnej gazety i to już 25! Towarzyszymy i z kronikarską pieczołowitością rejestrujemy różne wydarzenia naszej małej, lokalnej wspólnoty i te znaczące dla całego Kościoła. W tym duchu jubileuszowych wspomnień przypominamy kilka znaczących okładek: numeru pierwszego, setnego i dwusetnego, papieskie i proboszczowskie, związane z ważnymi jubileuszami, wyborami, zmianami. To tylko drobny wycinek długiej historii. Może w kolejnych numerach będzie okazja do podzielenia się garścią wspomnień z redakcyjnej pracy.

A w tym numerze szczególnie polecamy rozmowę z wytrwałymi wolontariuszami akcji Ciasto dla Rodziny spod znaku Budujemy Coś Dobrego – Państwem Pauliną i Markiem Pawlusami. Swoim doświadczeniem dzielą się lektorzy w cyklu wizytówek naszych grup parafialnych. Do aktywności i  budowania relacji z innymi, które pomagają przezwyciężać samotność zachęca – nie tylko seniorów -  p. Helena Hrapkiewicz. Kilka słów z uroczystości ustanowienia animatorów ministranckich, wśród których znalazło się 3 naszych chłopaków wzbogaciliśmy fragmentami przemawiającej do serca homilii abp. Adriana Galbasa. I w klimacie świątecznym, wybiegając ku Uroczystości Objawienia Pańskiego, za Trzema Królami powędrowaliśmy do… Mediolanu.

Życzymy naszym Czytelnikom radosnego powitania Nowego Roku, a w nim zdrowia i obfitości Bożych łask!

Redakcja PielgrzymaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-12-30
4.31 MB
182
pdf.png Pielgrzym 291 - listopad 2023 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

W listopadowym numerze Pielgrzyma wiodącym tematem jest 40-lecie poświęcenia naszego kościoła, w który wprowadza nas już na okładce historyczny zapis z Kroniki Parafialnej. Jak powstawał nasz kościół opowiada p. Henryk Pietrek, jeden z parafian-budowniczych. Dla starszych parafian będzie to podróż sentymentalna do czasów, kiedy niczego nie było i wszystko "się organizowało", dla młodszych kawałek historii z... dreszczykiem. Wspomnienia sprzed 40 lat uzupełnia relacja z październikowej uroczystości.

Poza tym - jak zawsze - aktualia i w duchu towarzyszącej listopadowi zadumy nad egzystencją człowieka wizytówka kolejnej grupy parafialnej - Apostolstwa Dobrej Śmierci.

Życzymy miłej lektury :)

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-11-27
5.47 MB
184
pdf.png Pielgrzym 289-290 - wrzesień-październik 2023 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy Pielgrzyma,

kolejny numer Pielgrzyma łączy wakacyjne wspomnienia z tym, co przed nami w nowym roku formacyjnym, czemu sprzyja tegoroczna piękna jesień, tak jeszcze bardzo letnia. Zanim więc nadejdą bardziej szare dni, wspominajmy i utrwalajmy te miłe chwile, których było niemało, bo i podczas pielgrzymek krajowych – np. na Górę św. Anny, i podczas tej zagranicznej szlakiem włoskich świętych. Ciekawe, entuzjastyczne i bardzo osobiste wspomnienia mogą być zachętą, by w przyszłym roku zdecydować się w myśl hasła „przeżyj to sam”.

W tym numerze polecamy też bardzo pomocne wskazówki, jak rozmawiać ze starszymi rodzicami i nie tylko. A kolejną grupą parafialną, która przedstawiam się czytelnikom i zaprasza do swojego kręgu jest Domowy Kościół.

Cieszymy się, że pierwsza niedziela z „ciastem dla Rodziny” spotkała się z życzliwym odzewem parafian, trzymamy kciuki za kolejne, których kalendarz zamieszczamy w naszym piśmie i życzymy wszystkim przyjemnej lektury i miłych rozmów może właśnie przy dobrej kawie i kawałku ciasta przygotowanym przez wolontariuszy akcji Budujemy Coś Dobrego!

Redakcja PielgrzymaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-10-05
7.11 MB
295
pdf.png Pielgrzym 287-288 - lipiec-sierpień 2023 HOT

(2 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

lipcowo-sierpniowy numer Pielgrzyma jak zwykle ukazuje się w okolicy parafialnego odpustu czemu wyraz daje już okładka, do której komentarzem może być piękny wiersz p. Barbary Paluchowej w refleksji na Wniebowzięcie. Polecamy także relację z rekolekcji Apostolstwa Chorych oraz biblijno-botaniczne spojrzenie na drabinę Jakubową. Numer trochę lżejszy, mniej obfitujący w wydarzenia parafialne – wszak mamy wakacje.

Życzymy miłej lektury!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-08-21
4.8 MB
230
pdf.png Pielgrzym 285-286 - maj-czerwiec 2023 HOT

(1 głos)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Długo wyczekiwany Pielgrzym ukazał się u progu wakacji. Przynosi podsumowanie wydarzeń ostatnich 2 miesięcy, a sporo się działo: I Komunie, bierzmowanie, Boże Ciało, pielgrzymki, wycieczki, Parafialny Dzień Wspólnot, Piknik Rodzinny. Przedstawiają się również dwie wspólnoty: Dzieci Maryi oraz Apostolat MB Pielgrzymującej, który w maju obchodził 5-lecie działania w naszej parafii.

Mamy nadzieję, że w oczekiwaniu na kolejny – i tym razem podwójny - numer lipcowo-sierpniowy z przyjemnością sięgnięcie po ten - bardzo różnorodny i bardzo kolorowy.

Wszystkim Czytelnikom życzymy udanego wakacyjnego wypoczynku!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-07-01
10.01 MB
432
pdf.png Pielgrzym 284 - kwiecień 2023 HOT

(3 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

trwamy w okresie wielkanocnym i chociaż pożegnaliśmy już świąteczną dekorację, nasza okładka utrwaliła tę niezwykle kolorową i sugestywną scenerię. W numerze polecamy przede wszystkim refleksję ks. Bartosza O emerytach i gwiazdach, która wbrew pozorom nie tylko seniorom jest dedykowana, a którą cytujemy w ramach porekolekcyjnych reminiscencji. Wspólnotą, która w obecnym numerze zechciała się z nami podzielić swymi doświadczeniami są nadzwyczajni szafarze Komunii św., która od Wielkiego Czwartku powiększyła się o 2 nowych członków.

Przed nami czas I Komunii św., uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Św., Bożego Ciała – bogate życie parafialne postaramy się przedstawić na łamach w podwójnym numerze majowo-czerwcowym, który ukaże się przed wakacjami.

Życzymy miłej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-05-04
4.13 MB
399
pdf.png Pielgrzym 283 - marzec 2023 HOT

(4 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

marcowy numer Pielgrzyma można w pewnym sensie nazwać wizytówką naszej wspólnoty ministrantów, którzy dzielą się z nami swoim doświadczeniem wiary i służby. Mamy okazję poznać chłopców, którzy w coraz liczniejszym gronie służą przy ołtarzu – i tych z wieloletnim stażem, dorosłych animatorów, i tych, którzy dopiero zaczynają swoją ministrancką „przygodę”.

Polecamy irlandzkie wspomnienie, czyli rzecz o benedyktyńskim opactwie Glenstal, w którym żyje o. Jarosław Kurek goszczący w naszej parafii w czerwcu ubiegłego roku, a także inspirującą do małego rachunku sumienia (szczególnie na czasie w Wielkim Poście) refleksję o pracy nad sobą.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją utrwalamy na łamach Pielgrzyma wielkopostne nauki rekolekcyjne głoszone w kolejne niedziele w naszej parafii – w tym numerze jest to konferencja/kazanie pasyjne ks. Tomasza na temat modlitwy.

Zachęcamy do lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-03-19
5.56 MB
426
pdf.png Pielgrzym 281-282 - styczeń/luty 2023 HOT

(1 głos)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Nowy rok rozpoczynamy wyjątkowo podwójnym numerem styczniowo-lutowym, w którym znajdą Państwo jak zawsze kronikę życia parafii, tym razem wyjątkowo kolorową, jak kolorowy był miniony okres świąteczny. Z przyjemnością prezentujemy kolejne zdjęcia wyjątkowych postaci, które gościliśmy podczas Mszy św. roratnich.

W tym numerze ks. Łukasz przedstawia najmłodszą grupę parafialną – Mężczyzn św. Józefa, która pod jego opieką spotyka się od listopada zeszłego roku. Rozpoczynamy tym cykl swego rodzaju wizytówek wspólnot działających w naszej parafii, który mamy nadzieję będzie dodatkowym impulsem dla chętnych pragnących dołączyć do danej grupy.

A z nie tylko walentynkowej inspiracji tekst o ciekawej i tajemniczej roślinie – mandragorze.

Życzymy przyjemnej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-02-05
5.41 MB
412