Eucharystia - bp Tihamér Tóth

Kościół wobec Eucharystii zna tylko jeden gest: klęczenie! Jest to zupełnie zrozumiałe! Tak zawrotnej tajemnicy nie można powitać stojąco, należy się pochylić i upaść na kolana. Po wypowiedzeniu przez kapłana kilku słów nad małą Hostią niepokaźny kawałek chleba zawiera w sobie większy skarb, niż ziemia i cały wszechświat ze swoją krasą i przepychem.

bp Tihamér Tóth, Eucharystia

Aktualności z Granicznej

Przegląd Przegląd Szukaj Szukaj Do góry Do góry
Kategoria: Pielgrzym
Strona 1 z 9
Sortuj wg:
Domyślnie | Nazwy | Autor | Daty | Wyświetleń
 
Plików:
pdf.png Pielgrzym 275-276 - lipiec-sierpień 2022 NEW

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

jak zawsze w wakacje przekazujemy podwójny lipcowo-sierpniowy numer, by z jednej strony zachować ciągłość naszej parafialnej kroniki wydarzeń (tym razem bogatej), a z drugiej – zaznać też w redakcji odrobiny odpoczynku :)

W sierpniowe Święto Przemienienia Pańskiego wpisała się marcowa refleksja rekolekcyjna ks. Janusza Wilka, którą przypominamy w cyklu: Przemyślmy to jeszcze raz. Agata z grupy bierzmowańców dzieli się wrażeniami z rekolekcji wyjazdowych przed przyjęciem tego sakramentu, a p. Maria pokrótce relacjonuje spotkania w ramach Kongresu i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę. A że wakacje to czas urlopowych wyjazdów i pielgrzymek, numer zamykają ciekawostki o słynnej muszli św. Jakuba, która wraz ze swoim lokatorem zrobiła karierę nie tylko na szlaku do Santiago de Compostela.

Życzymy przyjemnej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-08-08
4.02 MB
0
pdf.png Pielgrzym 274 - czerwiec 2022 HOT

(1 głos)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

wprawdzie kończy się rok formacyjny i za niedługo wakacje, jednak ostatnie wydarzenia, w które obfitował czerwiec znajdą swoje odzwierciedlenie w wakacyjnym Pielgrzymie. W obecnym numerze zwracamy szczególna uwagę na kolejne zagraniczne wieści - tym razem z opactwa benedyktyńskiego w Glenstal w Irlandii, skąd otrzymaliśmy list o święceniach kapłańskich o. Jarosława Kurka, który w naszym kościele był ochrzczony. 
Przypominamy również naukę rekolekcyjną poświęconą Eucharystii, która wygłoszona w Wielkim Poście, pięknie wpisała się w przygotowanie do Bożego Ciała i jest zawsze aktualna.
Wiele się dzieje we wspólnocie ministranckiej. Tym razem relacja z wyjazdu do Wisły ma w pewnym sensie charakter rodzinny - swoje wrażenia opisali ministrant Franek i jego mama, p. Paulina, która razem z ks. Tomkiem sprawowała pieczę nad grupą. 
Pani Katarzyna dzieli się swoją refleksją na temat prób i kryzysów przeżywanych w wierze, a w cyklu Czy wiesz, że... możemy dowiedzieć się jaką co złowił św. Piotr w Jeziorze Galilejskim. Całość dopełniają piękne, kolorowe zdjęcia z pielgrzymki dzieci komunijnych do krakowskich Łagiewnik.

Życzymy przyjemnej lektury i radosnego wakacyjnego odpoczynku!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-06-22
4.35 MB
173
pdf.png Pielgrzym 273 - maj 2022 HOT

(1 głos)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Wasze ręce majowy numer Pielgrzyma z wiosenną i wielkanocną radością, jak to zauważył Ksiądz Proboszcz w swoim tradycyjnym wstępnym Słowie. Wielkanocne kronikarskie akcenty to przede wszystkim utrwalenie w obiektywie tegorocznej niezwykłej dekoracji towarzyszącej nam podczas Triduum Paschalnego i dniach poświątecznych, której bogata symbolika stała się punktem wyjścia wielkanocnej homilii ks. Tomasza, a na naszych łamach interesującym komentarzem do zdjęć. Również nasi zaprzyjaźnieni kapłani Rafał Bogacki i Rafał Kaca nadesłali wielkanocne relacje z ich zagranicznych placówek, tak więc po pewnej przerwie cieszymy się Novinkamy z česke farnosti i Wieściami z Jerozolimy.

Znajdziemy również relację z pielgrzymki do Gidli i Leśniowa, kilka słów o kościele greckokatolickim i refleksję o pewnej drodze doskonalenia wiary. W cyklu Czy wiesz, że tym razem przyglądamy się roślinom z Duchem Świętym w nazwie.

Życzymy przyjemnej lektury i wiosennego nastroju, jak na naszej okładce :)

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-05-23
5.38 MB
181
pdf.png Pielgrzym 272 - kwiecień 2022 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

kolejny numer Pielgrzyma jak zwykle stara się utrwalić wydarzenia minionego miesiąca. Polecamy między innymi streszczenie rekolekcyjnej refleksji ks. dr. Jacka Kempy osnutej wokół przypowieści o miłosiernym ojcu i marnotrawnym synu - Być w Domu Ojca. Pan Witold Michnol, znany wielu parafianom od lat najpierw jako ministrant i kantor, a teraz również Nadzwyczajny Szafarz Komunii Św., wspomina na naszych łamach 45 lat służby przy Ołtarzu Pana. Intrygujące związki biblijnego opisu uczty Baltazara z obrazem współczesnego świata proponuje p. Kasia Sosnecka, a słowo o świętowaniu – p. Helena Hrapkiewicz. A jako że kwietniowy Pielgrzym ukazał się w Niedzielę Palmową znajdziemy w nim również nasze cykliczne Czy wiesz, że… poświęcone właśnie palmie.

Naszym Czytelnikom życzymy trwania w wielkanocnej radości i przyjemnej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-04-19
4.65 MB
202
pdf.png Pielgrzym 271 - marzec 2022 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

Przeżywamy czas Wielkiego Postu, a jednocześnie nasze serca są niespokojne, bo jesteśmy świadkami dramatu wojny, jaka dotknęła naszych wschodnich sąsiadów. Tak rozpoczyna swoje wstępne słowo ks. Proboszcz. W takim duchu i z takimi odczuciami tworzył się ten marcowy Pielgrzym. Staraliśmy się wyrazić to również naszymi okładkami.

Do wielkopostnej twórczej refleksji zaprasza nas ks. Tomasz. Warto „zawalczyć” - nawet, gdy dotychczasowe dni jakoś umknęły.

O szczególnym rodzaju współodpowiedzialności w Kościele pisze p. Katarzyna – to też przyczynek do nie tylko wielkopostnej autorefleksji.

Wspólnota ministrancka, która w poprzednim numerze ciekawie i bardzo osobiście się zaprezentowała, tym dzieli się wrażeniami z ferii, które z fantazją spisał Rysiek.

A w naszym cyklu Czy wiesz, że… tym razem przyglądamy się z różnych stron wielce znaczącej, również wielkopostnie, liczbie 40.

Zapraszamy do lektury,

Redakcja

Pielgrzym poleca:

zbudowaneDodany
Wielkość
Pobrany
2022-03-20
4.21 MB
167
pdf.png Pielgrzym 270 - luty 2022 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Budowanie – tak jednym słowem można określić temat przewodni lutowego numeru Pielgrzyma.

Cegła po cegle – jak na naszej okładce – staramy się w parafii budować wspólnotę, a Pielgrzym utrwalać chwile bycia razem, radosne i wzbogacające: spotkania kolędowe mieszkańców, parafialny kulig, wspólne kolędowanie Żywego Różańca w Panewnikach. Znajdziemy też wyjątkową i bardzo osobistą prezentację wspólnoty ministranckiej.

Do budowania kolejnej wspólnoty zaprasza ks. Tomasz - tym razem na pielgrzymim szlaku do Medjugorie.

A Redakcja zwraca szczególną uwagę i zachęca do włączenia się do akcji Budujemy Coś Dobrego. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do budowy Centrum Rodziny im. Św. Józefa – dzieła naszych Sióstr. Siostry codziennie „budują” nas swoją obecnością i modlitwą z nami i za nas. Odwdzięczmy się naszą pomocą duchową i materialną. A jak? Już w tym miejscu podpowiadamy świetną książkę-cegiełkę "Zbudowane. To się dzieje naprawdę" dostępną m.in. w naszej kancelarii parafialnej. Ale to nie jedyne formy. Więcej znajdziemy w numerze i na stronie budujemycosdobrego.

Budujmy naszą wiarę, nasze wspólnoty, życie parafialne, budujmy coś dobrego!

Owocnej lektury,
Redakcja

Pielgrzym poleca:

zbudowaneDodany
Wielkość
Pobrany
2022-02-20
5.27 MB
207
pdf.png Pielgrzym 269 - styczeń 2022 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

styczniowy numer Pielgrzyma otwiera XXIV rok wydawania naszego miesięcznika. Staramy się towarzyszyć i z kronikarską dokładnością notować parafialne wydarzenia. A tych – mimo ciągle trwających pandemicznych ograniczeń – na przełomie roku nie brakowało. Znajdziemy więc w numerze podsumowanie rorat i relacje z koncertów w naszym kościele. Po świątecznej przerwie wracamy do krucjatowego cyklu ks. Mateusza, który w przedostatnim odcinku zadaje pytanie, skąd nienawiść do krzyżowców. Przed świętem Ofiarowania Pańskiego, który jest również Dniem Życia Konsekrowanego staramy się nieco uporządkować wiedzę o tej formie życia szczególnie oddanego Panu Bogu. Pani Katarzyna snuje refleksję o tradycyjnych okołonoworocznych porządkach i postanowieniach. Proponujemy również bliższe, nie tylko przyrodnicze, spojrzenie na mirt, który wcale nie jest taki zwyczajny, jakby to wynikało z jego botanicznej nazwy.

Życzymy przyjemnej lektury,

Redakcja

PS. Jak zwykle apelujemy o wzajemną troskę o zdrowie, która wyraża się także w przestrzeganiu prostych zasad sanitarnych, jak zachowywanie dystansu czy noszenie maseczki . Niestety z tym ostatnim jest w naszym kościele różnie. To smutne…Dodany
Wielkość
Pobrany
2022-01-23
5.32 MB
251
pdf.png Pielgrzym 268 - grudzień 2021 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Ostatni numer Pielgrzyma w tym roku kalendarzowym relacjonuje wydarzenia, w które obfitował okres Adwentu: rekolekcje, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Msze św. roratnie…

Refleksje przedświąteczne, choć Święta Bożego Narodzenia już za nami, nie straciły swojej aktualności – wcześniej motywujące, teraz mogą być przyczynkiem do oceny, jak wykorzystaliśmy i jak przeżyliśmy dany nam czas.

W ostatnich dniach tego roku i na cały rok 2022 życzymy naszym Czytelnikom błogosławieństwa Bożego i opieki naszej Wniebowziętej Patronki.
I jak zawsze – owocnej lektury :)

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2021-12-26
5.74 MB
213
pdf.png Pielgrzym 267 - listopad 2021 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Listopadowy Pielgrzym trafił do naszych rąk w Uroczystość Chrystusa Króla. Nie mogło zatem zabraknąć refleksji stawiającej ważne pytania o naszą wizję króla i królestwa Chrystusa.

Polecamy gorąco rozmowę z ks. Pawłem Wróblem, który zdradza nam kilka ciekawych informacji o sobie, swojej drodze do kapłaństwa i nietuzinkowej pasji.

Ponadto w atmosferze listopadowego zamyślenia nad przemijaniem możemy zapoznać się z ideą Apostolstwa Dobrej Śmierci. W cyklicznych tekstach ks. Mateusz pisze o bratobójczej walce w czasie IV krucjaty, a p. Katarzyna proponuje swoisty rachunek sumienia z przykazania: Nie zabijaj. Nie brakuje też przyrodniczej ciekawostki inspirowanej religijną tradycją - tym razem tekst o cierniowych koronach.

Natomiast krokiem w rozpoczęty właśnie Adwent jest "Adwentowe odliczanie", czyli krótki przewodnik po adwentowych symbolach.

Zapraszamy do lektury!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2021-11-28
3.78 MB
301
pdf.png Pielgrzym 266 - październik 2021 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

pierwszy miesiąc nowego roku formacyjnego przyniósł wiele wydarzeń, które jak zawsze Pielgrzym starał się utrwalić w „parafialnej pamięci”. W tym nieco poszerzonym wydaniu szczególnie polecamy:

- wywiad z nowym wikariuszem – jako pierwszy przedstawia się nam ks. Tomasz Mandrysz;

- rozmowę z ks. kan. Bernardem Jośko, naszym wieloletnim Proboszczem Seniorem, opowiadającym o Legionie Maryi przy okazji 100-lecia tej wspólnoty;

- refleksję p. Heleny Hrapkiewicz inspirowaną październikowymi świętami seniorów oraz p. Katarzyny Sosneckiej, która zadaje nam istotne pytanie.

Poza tym w numerze znajdziemy relacje z pielgrzymek Żywego Różańca i Apostolstwa Dobrej Śmierci, nie tylko przyrodniczą ciekawostkę w cyklu Czy wiesz, że… oraz kolejny odcinek krucjatowego cyklu ks. Mateusza Krupy.
Życzymy przyjemnej lektury!

Redakcja

 Dodany
Wielkość
Pobrany
2021-10-24
3.99 MB
279