Eucharystia - bp Tihamér Tóth

Kościół wobec Eucharystii zna tylko jeden gest: klęczenie! Jest to zupełnie zrozumiałe! Tak zawrotnej tajemnicy nie można powitać stojąco, należy się pochylić i upaść na kolana. Po wypowiedzeniu przez kapłana kilku słów nad małą Hostią niepokaźny kawałek chleba zawiera w sobie większy skarb, niż ziemia i cały wszechświat ze swoją krasą i przepychem.

bp Tihamér Tóth, Eucharystia

Aktualności z Granicznej

Przegląd Przegląd Szukaj Szukaj Do góry Do góry
Kategoria: Pielgrzym
Strona 1 z 7
Sortuj wg:
Domyślnie | Nazwy | Autor | Daty | Wyświetleń
 
Plików:
pdf.png Pielgrzym 250 - czerwiec 250

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Z radością wróciliśmy do drukowanego życia i po dwóch numerach wydanych tylko w formie elektronicznej można znowu wziąć do ręki Pielgrzyma w formie papierowej. Ale to pełnokolorowe wydanie na naszej parafialnej stronie cieszy nas nie mniej.

Ze względu na naszych wiernych Czytelników, którzy nie zawsze mają dostęp do Internetu, postanowiliśmy do aktualnego wydania dodać również wybrane artykuły z kwietniowego i majowego e-numery, jak również zamieścić pełne kalendarium życia parafii w ostatnich 3 miesiącach.

Czerwcowe numery zwykle przynosiły relacje z I Komunii św. i choć w tym roku wyglądają one inaczej - przeżywane w małych rodzinnych grupach - tradycji stało się zadość: publikujemy wzruszające teksty rodziców dziewczynek, które jako pierwsze w parafii przystąpiły do Wczesnej Komunii św. 

Polecamy również krótki - jak na dostępne bogactwo materiałów - rys historyczny różnych form, postaw przyjmowania Komunii św. 

Zwracamy uwagę na ciekawy tekst ks. Bernarda Jośko o św. Janie Neumannie, zainspirowany wcześniejszym artykułem ks. Rafała Kacy, który zresztą i tym razem dzieli się krótkim słowem uzupełniającym materiał naszego byłego Proboszcza Seniora.

Nadeszło lato, choć w tym roku na pewno będzie ono mniej beztroskie niż w latach ubiegłych. Niemniej wszystkim Czytelnikom życzymy zdrowego, bezpiecznego i udanego - na miarę obecnych możliwości - odpoczynku i... do "spotkania na łamach" na przełomie lipca i sierpnia w wydaniu wakacyjnym :)

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-06-21
5.23 MB
64
pdf.png Pielgrzym 249 - maj 2020 HOT

(4 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

to już drugie e-wydanie naszego Pielgrzyma. Jakże tęsknimy za wersją również papierową... Pozostaje cierpliwie czekać.

Ta tęsknota za normalnym światem i pełnią życia zagościła również na łamach w ciepłej refleksji Kamili Falińskiej. Psycholog p. Maria Rabsztyn podpowiada, jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu. Nie brakuje również papieskiego akcentu z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Nie zawiedli nasi "zagraniczni korespondenci" - ks. Rafał Bogacki i ks. Rafał Kaca, którzy donoszą o ciekawych doświadczeniach w tym "zawirusowanym czasie". Językowe Czy wiesz, że... wyjaśni, jak to jest z Maciejem. I temat na czasie, czyli miłość bliźniego w czasie epidemii.

Życzymy owocnej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-05-10
3.72 MB
245
pdf.png Pielgrzym 248 - dodatek specjalny! HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

dodatek specjalny do kwietniowego numeru - korespondencja od ks. Rafała Bogackiego z Francji, która dotarła do nas już po opublikowaniu bieżącego Pielgrzyma. Tekst ukazał się również w GN Nr 14/2020 z 4 kwietnia br. 
Wymowna pustka... wymowny tytuł... Polecamy!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-04-10
2.49 MB
154
pdf.png Pielgrzym 248 - kwiecień 2020 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

oddajemy do Waszych wirtualnych rąk świąteczny numer Pielgrzyma. Ubolewamy, że okoliczności wymusiły jedynie wersję elektroniczną, ale cóż... nasz miesięcznik również karnie poddał się ograniczeniom i zasadom bezpieczeństwa :) 

Pielgrzym stara się być kroniką życia parafii, stąd nie sposób było uniknąć tematu numer 1 w naszym obecnym życiu. Mamy jednak nadzieję, że poza odniesieniami do aktualiów znajdą Państwo inne ciekawe materiały, m.in.:
Trudne Wielkanoce Prymasa Tysiąclecia - propozycja na refleksję w dniach Triduum Paschalnego,
Novinky z české farnosti, czyli kolejna korespondencja ks. Rafał Kacy,
- zapis pierwszej i jedynej nauki rekolekcyjnej ks. Jana Smolca - Oto wielka tajemnica wiary.

Wszystkim Czytelnikom życzymy błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-04-10
3.94 MB
196
pdf.png Pielgrzym 247 - marzec 2020 HOT

(3 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

po raz pierwszy w historii Pielgrzyma drukowane wydanie naszego miesięcznika nie miało okazji trafić do rąk wielu z Was. Dzień po przywiezieniu z drukarni w życie weszły zarządzenia ks. Arcybiskupa o ograniczeniach w sprawowaniu nabożeństw i usilna zachęta do pozostawania w domach dla własnego i innych bezpieczeństwa – rozpoczęliśmy w wielu sferach e-życie i w trybie online. Tak też jest z Pielgrzymem.

Po raz pierwszy też wydanie elektroniczne nie jest kolorową kopią swojego papierowego pierwowzoru – to zaskakujące, ale numer zanim trafił do rąk Czytelników już się w pewnej części zdezaktualizował. Wszystkie ogłoszenia, zaproszenia musieliśmy przystosować do nowej sytuacji.

Na szczęście jest sporo materiałów, na które groźny wirus wpływu nie miał i z nadzieją, że uznacie je za interesujące, zachęcamy do lektury:

W obszernym fotokalendarium z wizytacji kanonicznej, poza kroniką rozlicznych spotkań, zamieściliśmy fragmenty homilii ks. bp. Marka.

Wróciliśmy ubiegłorocznych rekolekcji wielkopostnych i niepublikowanego jeszcze słowa ks. Piotra Brząkalika o prawdzie, emocjach i nowej perspektywie.

Annunciata to z kolei malarsko-poetycka propozycja refleksji na Zwiastowanie Pańskie.

Niezwykłe świadectwo p. Andżeliki Gogol to owoc kolejnego spotkania w ramach Akademii Kobiecości.

Mamy nadzieję, że w tym trudnym czasie znajdzie się także chwila dla Pielgrzyma i mimo przeszkód obydwa wydania, choć może z opóźnieniem, dotrą do naszych drogich Czytelników.

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-03-22
3.47 MB
200
pdf.png Pielgrzym 246 - luty 2020 HOT

(1 głos)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

w lutowym numerze szczególnie polecamy rozmowę z p. dr Heleną Hrapkiewicz - inspirującą nie tylko seniorów, z którymi i dla których od wielu lat działa w naszym mieście i parafii, a przede wszystkim przez 21 lat kierowała Uniwersytetem Trzeciego Wieku. 

Z zagranicy tym razem Novinky z české farnosti ks. Rafała Kacy, który dzieli się z nami opisem tradycji bożonarodzeniowych u południowych sąsiadów.

A w cyklu Czy wiesz że... ciekawostki o soli, ale bynajmniej nie w wymiarze kulinarnym.

Życzymy przyjemnej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-02-18
3.33 MB
144
pdf.png Pielgrzym 245 - styczeń 2020 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

oddajemy w Wasze wirtualne ręce pierwszy w tym roku numer Pielgrzyma, a w nim trochę podsumowań - czyli parafialna statystyka za ubiegły rok i spojrzenie na to, co przed nami - czyli kilka słów o rozpoczętym niedawno nowym programie duszpasterskim pod hasłem Eucharystia daje życie. 

Poza tym:

- wraz z naszymi chórzystami cieszymy się z ich ostatnich występów,

- ks. Marcin snuje refleksję na temat ministranckiej służby,

- ks. Rafał w drugiej części impresji z alpejskiej doliny przedstawia nam swoich parafian i jak wygląda duszpasterstwo w nowym miejscu,

- a w cyklu Czy wiesz, że... próbujemy dojść, jak to z nożem było.

Życzymy przyjemnej lektury!

Redakcja

 Dodany
Wielkość
Pobrany
2020-01-19
3.33 MB
152
pdf.png Pielgrzym 244 - grudzień 2019 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

przed nami Święta Narodzenia Pańskiego. Życząc naszym Czytelnikom radości, pokoju i błogosławieństwa, które przynosi Boży Syn, zachęcamy do lektury grudniowego numeru, w którym między innymi:

- Siostra Patrycja, nasza zakrystianka, opowiada o swoim powołaniu,

- ks. Rafał Bogacki przekazuje pierwsze wrażenia z nowej parafii w alpejskiej dolinie,

- a Redakcja z wielką przyjemnością donosi o nagrodzie im. bł. ks. Emila Szramka dla naszej parafianki - Pani dr Heleny Hrapkiewicz.

Nie zabrakło również świątecznego akcentu, czyli kilku słów o najpopularniejszej ozdobie choinkowej i jej zaskakującym rodowodzie.

Życzymy przyjemnej lektury :)

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2019-12-22
3.25 MB
123
pdf.png Pielgrzym 243 - listopad 2019 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

powoli zbliżamy się do końca roku liturgicznego. 1 grudnia rozpoczniemy kolejny Adwent, do którego - choć sam jest okresem oczekiwania/przygotowania - warto się przygotować, by nie spłycić i nie sprowadzić do czasu "świątecznego odliczania". I taką refleksję nad charakterem Adwentu proponuje ks. Marcin w swoim cyklicznym słowie, tym razem pod tytułem: Trwając w oczekiwaniu...

Poza tym między innymi:

- Ojczyzna to... - przypominamy historyczne słowa papieża Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa sprzed 40 lat,

- relacja ze spotkania z ks. dr. Grzegorzem Polokiem inaugurującym drugi rok Akademii Kobiecości, który mówił O trzech pewnych „rzeczach” w naszym życiu, czyli jak przeszłość wpływa na nas dziś,

- fenomenalny "społeczny dekalog" ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego,

- kolejne Wieści z Francji ks. Rafała Bogackiego,

- i rozwiązanie zagadki co św. Marcin ma wspólnego ze śpiewem a capella.

Życzymy przyjemnej lektury.

Redakcja

 Dodany
Wielkość
Pobrany
2019-11-18
3.58 MB
121
pdf.png Pielgrzym 242 - październik 2019 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Różańcowy rys października znalazł odzwierciedlenie również w naszym parafialnym miesięczniku, w którym znajdziemy relacje z 25-lecia Żywego Różańca w naszej wspólnocie i pielgrzymki ŻR do znanego miejsca maryjnych objawień - Medjugorie.

Inny wyjątkowy jubileusz - 70-lecie małżeństwa Państwa Adamusów - stał się przyczynkiem do refleksji i ciepłych wspomnień ich synowej, Pani Teresy.

A niespodzianką tego numeru są wieści... tym razem nie z Francji, ale z Czech, którymi dzieli się z nami nasz były wikariusz, znany ze swoich szalonych pomysłów i niespożytej energii - ks. Rafał Kaca.

Życzymy przyjemnej lektury!

Redakcja PielgrzymaDodany
Wielkość
Pobrany
2019-10-20
3.97 MB
234