Aktualności z Granicznej

Informacje Parafialne Informacje z życia Parafii
Najważniejsze informacje z parafii jak również z życia kościoła lokalnego.
Intencje Intencje Mszalne na nadchodzący tydzień intencje

Zaproszenie mieszkańców Katowic na centralną drogę krzyżową oraz młodzieży na Niedzielę Palmową do Katedry Chrystusa Króla w Katowicach

ZAPROSZENIE MIESZKAŃCÓW KATOWIC NA CENTRALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ ORAZ MŁODZIEŻY NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ DO KATEDRY CHRYSTUSA KRÓLA W KATOWICACH

 

Drodzy Mieszkańcy Katowic! Droga Młodzieży!

Od wielu lat w piątek przed Niedzielą Palmową idziemy z krzyżem i modlitwą ulicami naszego miasta, rozważając tajemnice męki i śmierci Chrystusa. W ten sposób wyznajemy naszą wiarę. Idąc za Jezusem Drogą Krzyżową, pragniemy prosić w obecnym roku duszpasterskim, aby Duch Święty pozwolił nam z wiarą głosić, że tylko Jezus jest jedynym Panem i Zbawicielem świata. Chcemy również wspólnie prosić Ducha Świętego o dar pokoju w świecie, w naszej Ojczyźnie, w naszych rodzinach i w naszych sercach.

Mieszkańcy Katowic! Niedawno zniszczono w naszym mieście sakralne figury przy parafii Ojców Franciszkanów w Panewnikach, a także krzyż przy kościele Ojców Oblatów na Koszutce. Widok zniszczeń wywołuje smutek i żal. Idąc drogą krzyżową, chcemy manifestować wiarę w Ukrzyżowanego i nasze przywiązanie do krzyża. Chcemy wpatrywać się w krzyż i przepraszać za lekceważenie cierpiącego Pana i niszczenie tak drogich nam symboli. Chcemy wołać: Święty Boże, Święty Mocny – zmiłuj się nad nami.

Drodzy Bracia i Siostry!

Serdecznie Was wszystkich zapraszam do udziału w tej Drodze Krzyżowej w piątek 12 kwietnia. Rozpoczniemy ją o godz. 19.00 przy krzyżu obok kopalni „Wujek”. Następnie przejdziemy ulicami: Wincentego Pola, Mikołowską (idziemy pod prąd do ul. kard. Kominka), dalej pod kościół św. Ap. Piotra i Pawła, Kopernika, do Pl. Karola Miarki, a następnie Jagiellońską, Sienkiewicza i Powstańców do katedry.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w katedrze katowiccy duszpasterze zapraszają także swoich parafian i mieszkańców miasta do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Drodzy Młodzi!

„Oto Ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1, 38) – te słowa papież Franciszek uczynił myślą przewodnią Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się wPanamie. Papież Franciszek zaprosił wszystkich młodych całego świata, by rozważyli tę ewangeliczną scenę i na wzór Maryi zdecydowali się natychmiast pójść za Bożym głosem. Czekanie na właściwy moment, trwanie w niezdecydowaniu, ciągłe rozmyślanie o przyszłości może sprawić, że nigdy nie zrealizujemy swojego powołania. „Jesteście Bożym teraz” – mówił papież – a to oznacza, że tworzycie Kościół nie „kiedyś”, „za jakiś czas”, ale tu i teraz.

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Serdecznie zapraszam Was w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia, na godz. 14.00, do katedry w Katowicach, której patronuje Chrystus Król, na 34. Światowy Dzień Młodzieży. Obowiązkowa jest przede wszystkim obecność wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie, którzy nas tam reprezentowali i po Eucharystii podzielą się z nami swoim doświadczeniem spotkania z papieżem Franciszkiem i młodymi chrześcijanami z całego świata. Liczymy też na obecność tych, którzy to wydarzenie – pod hasłem „Panama na Śląsku” – przeżywali w Jastrzębiu- Zdroju.

Na drogę Waszego pielgrzymowania na Światowy Dzień Młodzieży w katedrze udzielam Wam błogosławieństwa!

 Katowice, 03 kwietnia 2019 r. 

 

† Wiktor Skworc ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

Ogłoszenia duszpasterskie 14.04.2019
Intencje Mszy świętych 07.04.2019