Eucharystia - bp Tihamér Tóth

Kościół wobec Eucharystii zna tylko jeden gest: klęczenie! Jest to zupełnie zrozumiałe! Tak zawrotnej tajemnicy nie można powitać stojąco, należy się pochylić i upaść na kolana. Po wypowiedzeniu przez kapłana kilku słów nad małą Hostią niepokaźny kawałek chleba zawiera w sobie większy skarb, niż ziemia i cały wszechświat ze swoją krasą i przepychem.

bp Tihamér Tóth, Eucharystia

Aktualności z Granicznej

3 minutes reading time (548 words)

Ogłoszenia 28.05.2023

Ogłoszenia duszpasterskie
UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 28.05.2023
    Kończymy dziś okres wielkanocny uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Wielkim pragnieniem Chrystusa jest to, aby Jego uczniowie przyjęli Ducha i napełnieni Jego darami wiernie trwali we wspólnocie Kościoła.
    Dzisiaj duchowo łączymy się również ze wszystkimi pielgrzymami zgromadzonymi na piekarskim wzgórzu. Razem z Maryją, Oblubienicą Ducha Świętego, prośmy o potrzebne łaski dla pasterzy naszego Kościoła i wszystkich wiernych.
Ofiarę do skarbony składamy dzisiaj na potrzeby naszej parafii.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzisiaj o 17.00 uroczyste nieszpory świąteczne z modlitwą do Matki Bożej Piekarskiej oraz adoracja NS.
W poniedziałek przypada Święto NMP Matki Kościoła. Dodatkowa Msza św. będzie o godz. 12.00.
W poniedziałek o 19.00 w salce odbędzie się kolejne spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
We wtorek po Mszy wieczornej zapraszamy na spotkanie Mężczyzn św. Józefa.
W pierwszy czwartek czerwca obchodzimy Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Wieczorna Msza św. będzie w intencji powołań, wcześniej, po różańcu, wraz z dziećmi odmówimy Litanię do Serca Pana Jezusa w intencji kapłanów oraz za wszystkie dzieci z okazji Światowego Dnia Dziecka.
Msza św. w intencji dzieci naszej parafii będzie w piątek o 16.30. Od godz. 16.00 pierwszopiątkowa spowiedź dla dzieci.
Seniorów naszej parafii zapraszamy w piątek na Mszę św. o godz. 8.00 i tradycyjne spotkanie w salce.  Gościem specjalnym będzie dr Agnieszka Uczciwek, która jeszcze raz opowie nam, jak dbać o swoje serce.
W pierwszą sobotę czerwca zakończymy tegoroczne wspólne ofiarowanie Matce Bożej 5-ciu pierwszych sobót miesiąca. O godz. 7.40 będzie medytacja, o 8.00 Msza św. z udziałem Żywego Różańca oraz różaniec wynagradzający.
W przyszłą niedzielę o godz. 11.00 będzie Msza św. z okazji 1-szej rocznicy Komunii św. Zapraszamy dzieci wraz z rodzinami, w miarę możliwości w strojach komunijnych. Do włączenia się we wspólne dziękczynienie za wielki dar Komunii św. zapraszamy również tegoroczne dzieci komunijnego w strojach.
Od poniedziałku przyjmujemy zapisy dla rodziców pragnących przygotować dziecko do wczesnej Komunii św. w roku 2024. W programie mogą wziąć udział małżeństwa sakramentalne, regularnie praktykujące.
Informujemy, że Pierwsza Komunia św. w przyszłym roku będzie w podobnych terminach jak w bieżącym: w 3-cią sobotę maja 2024 - SP nr 12, w 4-tą sobotę maja - SP nr 4.
Zakończyła się już całoroczna formacja kandydatów do bierzmowania. W poniedziałek i wtorek bierzmowańcy mają obowiązkowe spotkanie podsumowujące z księdzem. Triduum przed bierzmowaniem rozpoczyna się w najbliższy piątek Mszą św. o godz. 18.00. Po Eucharystii będzie pierwsza próba liturgiczna. Spowiedź kandydatów odbędzie się w sobotę o godz. 17.00. Trzeci dzień Triduum to środa 7 czerwca. Próba liturgiczna ze świadkami o godz. 18.45.
Natomiast pierwsze spotkanie organizacyjne dla uczniów obecnych klas siódmych, którzy w przyszłym roku chcą przyjąć sakrament bierzmowania odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 19.00. Kandydatów zapraszamy wraz z ich rodzicami.
Z okazji Dnia Dziecka możemy sprawić również radość dzieciom z pobliskiej Świetlicy Środowiskowej Caritas. Opiekunowie proszą o słodycze dla dzieci. Dar serca można przynieść do zakrystii lub kancelarii do środy włącznie.
W sobotę, 17 czerwca, w godzinach 11:00-18:00 Stowarzyszenie “Po MOC” dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej w Katowicach serdecznie zaprasza na rodzinny piknik.
Odbędzie się on w ogrodzie przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach przy ulicy Granicznej 26. Szczegóły na plakacie.
Dziękujemy za dzisiejszy dar materialny. W przyszłą niedzielę ofiara będzie na Wydział Teologiczny UŚ.
Polecamy „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa” oraz „Tygodnik”. Nowy, podwójny numer „Pielgrzyma” ukaże się 25 czerwca.

Intencje 28.05.2023
Intencje 21.05.2023