Eucharystia - bp Tihamér Tóth

Kościół wobec Eucharystii zna tylko jeden gest: klęczenie! Jest to zupełnie zrozumiałe! Tak zawrotnej tajemnicy nie można powitać stojąco, należy się pochylić i upaść na kolana. Po wypowiedzeniu przez kapłana kilku słów nad małą Hostią niepokaźny kawałek chleba zawiera w sobie większy skarb, niż ziemia i cały wszechświat ze swoją krasą i przepychem.

bp Tihamér Tóth, Eucharystia

Aktualności z Granicznej

Przegląd Przegląd Szukaj Szukaj Do góry Do góry
Kategoria: Pielgrzym
Strona 1 z 10
Sortuj wg:
Domyślnie | Nazwy | Autor | Daty | Wyświetleń
 
Plików:
pdf.png Pielgrzym 284 - kwiecień 2023 HOT

(3 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

trwamy w okresie wielkanocnym i chociaż pożegnaliśmy już świąteczną dekorację, nasza okładka utrwaliła tę niezwykle kolorową i sugestywną scenerię. W numerze polecamy przede wszystkim refleksję ks. Bartosza O emerytach i gwiazdach, która wbrew pozorom nie tylko seniorom jest dedykowana, a którą cytujemy w ramach porekolekcyjnych reminiscencji. Wspólnotą, która w obecnym numerze zechciała się z nami podzielić swymi doświadczeniami są nadzwyczajni szafarze Komunii św., która od Wielkiego Czwartku powiększyła się o 2 nowych członków.

Przed nami czas I Komunii św., uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Św., Bożego Ciała – bogate życie parafialne postaramy się przedstawić na łamach w podwójnym numerze majowo-czerwcowym, który ukaże się przed wakacjami.

Życzymy miłej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-05-04
4.13 MB
181
pdf.png Pielgrzym 283 - marzec 2023 HOT

(4 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

marcowy numer Pielgrzyma można w pewnym sensie nazwać wizytówką naszej wspólnoty ministrantów, którzy dzielą się z nami swoim doświadczeniem wiary i służby. Mamy okazję poznać chłopców, którzy w coraz liczniejszym gronie służą przy ołtarzu – i tych z wieloletnim stażem, dorosłych animatorów, i tych, którzy dopiero zaczynają swoją ministrancką „przygodę”.

Polecamy irlandzkie wspomnienie, czyli rzecz o benedyktyńskim opactwie Glenstal, w którym żyje o. Jarosław Kurek goszczący w naszej parafii w czerwcu ubiegłego roku, a także inspirującą do małego rachunku sumienia (szczególnie na czasie w Wielkim Poście) refleksję o pracy nad sobą.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją utrwalamy na łamach Pielgrzyma wielkopostne nauki rekolekcyjne głoszone w kolejne niedziele w naszej parafii – w tym numerze jest to konferencja/kazanie pasyjne ks. Tomasza na temat modlitwy.

Zachęcamy do lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-03-19
5.58 MB
227
pdf.png Pielgrzym 281-282 - styczeń/luty 2023 HOT

(1 głos)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Nowy rok rozpoczynamy wyjątkowo podwójnym numerem styczniowo-lutowym, w którym znajdą Państwo jak zawsze kronikę życia parafii, tym razem wyjątkowo kolorową, jak kolorowy był miniony okres świąteczny. Z przyjemnością prezentujemy kolejne zdjęcia wyjątkowych postaci, które gościliśmy podczas Mszy św. roratnich.

W tym numerze ks. Łukasz przedstawia najmłodszą grupę parafialną – Mężczyzn św. Józefa, która pod jego opieką spotyka się od listopada zeszłego roku. Rozpoczynamy tym cykl swego rodzaju wizytówek wspólnot działających w naszej parafii, który mamy nadzieję będzie dodatkowym impulsem dla chętnych pragnących dołączyć do danej grupy.

A z nie tylko walentynkowej inspiracji tekst o ciekawej i tajemniczej roślinie – mandragorze.

Życzymy przyjemnej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2023-02-05
5.41 MB
305
pdf.png Pielgrzym 280 - grudzień 2022 HOT

(7 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Grudniowy numer Pielgrzyma, ukazujący się jak co roku nieco później, jest barwną kroniką adwentowych wydarzeń. Uczestnicząc w Mszach św. roratnich staraliśmy się uwieczniać ważne postacie biblijne pojawiające się w snutej codziennie opowieści pt. Z narodzeniem Jezusa było tak. Wszystkie, które przybyły na roratnie spotkania do dnia oddania numeru do druku znalazły się na naszej okładce, która mamy nadzieję będzie miłą pamiątką. Ale nie tylko roratami żyliśmy w minionym miesiącu. Kuba i Paweł stali się pełnoprawnymi ministrantami i zechcieli podzielić się z nami wrażeniami na gorąco. Kolejni ministranci: Maksymilian i Adam opowiedzieli o sukcesie piłkarskim naszych chłopaków. Jest też relacja z ciekawego listopadowego koncertu cecyliańskiego, a w cyklu Czy wiesz, że… w roli głównej wystąpił: mak, który z pewnością w wielu domach królował na świątecznym stole.

Wszystkim Drogim Czytelnikom życzymy szczęśliwego Nowego Roku i oczywiście przyjemnej lektury!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-12-27
5.17 MB
215
pdf.png Pielgrzym 279 - listopad 2022 HOT

(2 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Listopadowy Pielgrzym przynosi relacje z wielu jesiennych wydarzeń w parafii, a – jak to mówią młodzi – działo się! Pielgrzymka do Czernej i Tyńca, uroczyste rozpoczęcie rocznego przygotowania do roli animatora przez naszych trzech ministrantów, peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności, wyjątkowe wieczorne czuwanie modlitewne przed Uroczystością Wszystkich Świętych, no i oczywiście Bal Świętych, którego kolorową atmosferę prezentujemy w fotomigawkach.

Polecamy utrwalone na naszych łamach słowo o pracy duszpasterskiej w Ukrainie, którym podzielił się z nami ks. prob. Jacek Kocur. Proponujemy również w naszym cyklu Czy wiesz, że… temat różnych wizerunków ukrzyżowanego Chrystusa, wpisujący się w Uroczystość Chrystusa Króla, w którą nasz listopadowy Pielgrzym się ukazał.

Życzymy owocnej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-11-28
5.84 MB
222
pdf.png Pielgrzym 278 - październik 2022 HOT

(3 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Rozpoczął się nowy rok formacyjny, a wraz z nim wznowiły po wakacyjnej przerwie swoje spotkania parafialne wspólnoty i pierwsze kronikarskie wzmianki pojawiły się już na naszych łamach. Cieszymy się, że chłopcy z grupy ministranckiej przygotowujący się do roli animatorów zechcieli się podzielić swoim świadectwem.  Polecamy również relację z Pikniku dla Rodziny przy ulicy Karoliny zorganizowanego przez nasze siostry i wolontariuszy zaangażowanych w budowę Centrum Rodziny im. Św. Józefa.

Ale przede wszystkim zgodnie z obietnicą i z przyjemnością publikujemy rozmowę z ks. Łukaszem Kotyńskim, naszym nowym wikariuszem, który opowiedział nam o sobie, swojej drodze do kapłaństwa, pasjach i planach.

Zapraszamy do lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-10-27
4.29 MB
252
pdf.png Pielgrzym 277 - wrzesień 2022 HOT

(3 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

startujemy po wakacjach. Szczególnie polecamy: pielgrzymkowe refleksje uczestników wyprawy do Medziugorie, trzy spojrzenia na krzyż i mękę Pana Jezusa w ostatnim porekolekcyjnym materiale, który wpisał się we wrześniowe święto Podwyższenia Krzyża - nota bene pięknie te dwa materiały wiąże nasza okładka przedstawiająca krzyż z Góry Kriżevac (niezwykłe zdjęcie naszej młodej parafianki - Agaty Prajs, brawa!). Zwracamy także uwagę na ciekawe i pełne emocji wspomnienia z rowerowych pielgrzymek do Piekar p. Henryka Pietrka, znanego nam już amatora sportów niezwykłych.

Przyjemnej lektury!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-09-14
3.85 MB
222
pdf.png Pielgrzym 275-276 - lipiec-sierpień 2022 HOT

(3 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

jak zawsze w wakacje przekazujemy podwójny lipcowo-sierpniowy numer, by z jednej strony zachować ciągłość naszej parafialnej kroniki wydarzeń (tym razem bogatej), a z drugiej – zaznać też w redakcji odrobiny odpoczynku :)

W sierpniowe Święto Przemienienia Pańskiego wpisała się marcowa refleksja rekolekcyjna ks. Janusza Wilka, którą przypominamy w cyklu: Przemyślmy to jeszcze raz. Agata z grupy bierzmowańców dzieli się wrażeniami z rekolekcji wyjazdowych przed przyjęciem tego sakramentu, a p. Maria pokrótce relacjonuje spotkania w ramach Kongresu i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę. A że wakacje to czas urlopowych wyjazdów i pielgrzymek, numer zamykają ciekawostki o słynnej muszli św. Jakuba, która wraz ze swoim lokatorem zrobiła karierę nie tylko na szlaku do Santiago de Compostela.

Życzymy przyjemnej lektury,

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-08-08
4.02 MB
286
pdf.png Pielgrzym 274 - czerwiec 2022 HOT

(3 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

wprawdzie kończy się rok formacyjny i za niedługo wakacje, jednak ostatnie wydarzenia, w które obfitował czerwiec znajdą swoje odzwierciedlenie w wakacyjnym Pielgrzymie. W obecnym numerze zwracamy szczególna uwagę na kolejne zagraniczne wieści - tym razem z opactwa benedyktyńskiego w Glenstal w Irlandii, skąd otrzymaliśmy list o święceniach kapłańskich o. Jarosława Kurka, który w naszym kościele był ochrzczony. 
Przypominamy również naukę rekolekcyjną poświęconą Eucharystii, która wygłoszona w Wielkim Poście, pięknie wpisała się w przygotowanie do Bożego Ciała i jest zawsze aktualna.
Wiele się dzieje we wspólnocie ministranckiej. Tym razem relacja z wyjazdu do Wisły ma w pewnym sensie charakter rodzinny - swoje wrażenia opisali ministrant Franek i jego mama, p. Paulina, która razem z ks. Tomkiem sprawowała pieczę nad grupą. 
Pani Katarzyna dzieli się swoją refleksją na temat prób i kryzysów przeżywanych w wierze, a w cyklu Czy wiesz, że... możemy dowiedzieć się jaką co złowił św. Piotr w Jeziorze Galilejskim. Całość dopełniają piękne, kolorowe zdjęcia z pielgrzymki dzieci komunijnych do krakowskich Łagiewnik.

Życzymy przyjemnej lektury i radosnego wakacyjnego odpoczynku!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-06-22
4.35 MB
268
pdf.png Pielgrzym 273 - maj 2022 HOT

(3 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Wasze ręce majowy numer Pielgrzyma z wiosenną i wielkanocną radością, jak to zauważył Ksiądz Proboszcz w swoim tradycyjnym wstępnym Słowie. Wielkanocne kronikarskie akcenty to przede wszystkim utrwalenie w obiektywie tegorocznej niezwykłej dekoracji towarzyszącej nam podczas Triduum Paschalnego i dniach poświątecznych, której bogata symbolika stała się punktem wyjścia wielkanocnej homilii ks. Tomasza, a na naszych łamach interesującym komentarzem do zdjęć. Również nasi zaprzyjaźnieni kapłani Rafał Bogacki i Rafał Kaca nadesłali wielkanocne relacje z ich zagranicznych placówek, tak więc po pewnej przerwie cieszymy się Novinkamy z česke farnosti i Wieściami z Jerozolimy.

Znajdziemy również relację z pielgrzymki do Gidli i Leśniowa, kilka słów o kościele greckokatolickim i refleksję o pewnej drodze doskonalenia wiary. W cyklu Czy wiesz, że tym razem przyglądamy się roślinom z Duchem Świętym w nazwie.

Życzymy przyjemnej lektury i wiosennego nastroju, jak na naszej okładce :)

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2022-05-23
5.38 MB
339