Eucharystia - bp Tihamér Tóth

Kościół wobec Eucharystii zna tylko jeden gest: klęczenie! Jest to zupełnie zrozumiałe! Tak zawrotnej tajemnicy nie można powitać stojąco, należy się pochylić i upaść na kolana. Po wypowiedzeniu przez kapłana kilku słów nad małą Hostią niepokaźny kawałek chleba zawiera w sobie większy skarb, niż ziemia i cały wszechświat ze swoją krasą i przepychem.

bp Tihamér Tóth, Eucharystia

Aktualności z Granicznej

Przegląd Przegląd Szukaj Szukaj Do góry Do góry
Kategoria: Pielgrzym
Strona 1 z 8
Sortuj wg:
Domyślnie | Nazwy | Autor | Daty | Wyświetleń
 
Plików:
pdf.png Pielgrzym 260 - kwiecień 2021 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

kwietniowy numer Pielgrzyma na naszej parafialnej stronie ukazuje się między Niedzielą Miłosierdzia Bożego i Niedzielą Dobrego Pasterza, co znalazło swój ślad w zamieszczonych tym razem artykułach. Ks. Szymon stawia prowokujące pytanie czy nie za dużo o Miłosierdziu; sąsiaduje z tym refleksja papieża Franciszka inspirowana Jezusową przypowieścią o Dobrym Pasterzu. Przed zbliżającym się Świętem Józefa Robotnika, w tym roku przebiegającym pod jego patronatem, jeszcze raz sięgamy do listu apostolskiego Patris corde, by spojrzeć na św. Józefa jako człowieka pracy i wzoru dla naszych aktywności zawodowych.  Polecamy także streszczenie nauk rekolekcyjnych ks. Jana Smolca, aktualnych nie tylko w okresie Wielkiego postu. Ks. Mateusz w swoim cyklu kieruje naszą uwagę na religijną, społeczną i kulturową sytuację poprzedzającą krucjaty, a p. Maria Rabsztyn udziela kolejnych podpowiedzi, jak w XXI wieku zachować stoicki spokój. Nie zabrakło również akcentu wielkanocnego – tym razem pasja i zmartwychwstanie zapisane w kwiatach.

Zapraszamy doi lektury!

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2021-04-18
3.5 MB
138
pdf.png Pielgrzym 259 - marzec 2021 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

wprawdzie za niedługo Święta Wielkanocne i związane z nimi różne przygotowania, ale mamy nadzieje, że nie zabraknie w nich także chwili na lekturę marcowego Pielgrzyma, w którym polecamy przede wszystkim fragmenty papieskiego apostolskiego listu Patris corde poświęconego osobie św. Józefa, również jako powrót do treści nauki głoszonej przez ks. Jana Smolca w trzecią niedzielę rekolekcyjną. Św. Józefowi - patronowi dobrej śmierci poświęciliśmy jeszcze jeden tekst.

Ponadto znajdziemy refleksję zainspirowaną ostatnią książką papieża Franciszka: Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości. Ks. Mateusz kolejny raz zabiera nas w historyczną podróż do czasów krucjat, a p. psycholog Maria Rabsztyn proponuje kilka ciekawych sposobów na zachowanie stoickiego spokoju wobec nieprzewidzianych komplikacji, którzy życie nam nie szczędzi (a czasem i my sami). Ciekawi, skąd się wzięło słowo z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych słów w 2020 r. – kwarantanna – odpowiedź znajdą w rubryce: Czy wiesz, że…

Życzymy przyjemnej lektury.

A z okazji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy wszystkim Czytelnikom głębokiego przeżycia tajemnic paschalnych i prawdziwie wielkanocnej radości.

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2021-03-21
2.32 MB
101
pdf.png Pielgrzym 258 - luty 2021 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

cieszymy się, że lutowy numer Pielgrzyma kolejny raz udało nam się przygotować w poszerzonym wydaniu – 16 stron ciekawych – mamy nadzieję – materiałów z kraju i zagranicy, dotyczących teraźniejszości i historii, spraw duchowych i tych bliższych ciału, poważnych i żartobliwych. Jednym słowem pełna różnorodność.

Ks. Szymon zwraca naszą uwagę na wagę trwałości Tradycji. Ks. Mateusz w swoim cyklu poświęconym trudnym wydarzeniom w historii Kościoła, w czeście poświęconej krucjatom proponuje szersze spojrzenie na tło historyczne tych wydarzeń.

Po styczniowej czeskiej relacji, w lutym - francuskie wieści od ks. Rafała Bogackiego. Tym razem garść ciekawych duszpasterskich refleksji kończy prawdziwa historia „z dreszczykiem”.

Pani Maria Rabsztyn prowadzi nas o krok dalej na drodze odnajdywania spokoju, siły i odporności, a wybór cytatów z dzieł kolejnego stoika – Epikteta – dodatkowo dają… do myślenia.

W cyklu Czy wiesz, że… poznajemy symbolikę granatu, w której znajdujemy sporo religijnych, biblijnych akcentów. W numerze nie brakuje również inspiracji do wielkopostnych przemyśleń.

Szczególnej uwadze polecamy wyjątkowe dzieło Sióstr Maryi Niepokalanej – Centrum św. Józefa. Wszyscy możemy wraz z "naszymi" Siostrami „Budować Coś Dobrego” – wspierając je modlitwą, 1% podatku czy włączając się w inne formy pomocy materialnej, o których więcej na stronie internetowej www.budujemycosdobrego.pl

Przed zbliżającym się Dniem Kobiet wszystkim proponujemy żartobliwą powiastkę: Kiedy Bóg stwarzał kobietę…, a Paniom życzymy wszelkiego dobra!

Redakcja

 Dodany
Wielkość
Pobrany
2021-02-21
3.42 MB
121
pdf.png Pielgrzym 257 - styczeń 2021 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,
nowy rok..., nowy numer..., cieszymy się, że trochę obszerniejszy. Mamy nadzieję, że styczniowa lektura będzie przyjemna i wzbogacająca.

Polecamy materiały naszych bliskich i trochę dalszych współpracowników – tym razem wiadomościami z czeskiej farnosti dzieli się oczywiście ks. Rafał Kaca.

W tym miesiącu staraliśmy się w szczególny sposób pamiętać o naszych Seniorach – babciach i dziadkach, którzy obchodzili swoje święta. Dla nich specjalne słowo w cyklu Z Bogiem w jesień życia, refleksja babci i przesłanie papieża Franciszka.

Ksiądz Mateusz proponuje „odkłamane” spojrzenie na krucjaty – do dziś wzbudzające wiele emocji i nieporozumień.

Na nasze łamy wraca p. Maria Rabsztyn w swoim znanym już wcześniej cyklu: Rozmowy z psychologiem. Tym razem podpowiada jak w tych trudnych czasach zachować stoicki spokój.

A ciekawym, co łączy święto Matki Bożej Gromnicznej z Dniem świstaka polecamy kolejny odcinek serii Czy wiesz…

Życzymy miłej lektury,

Redakcja

 Dodany
Wielkość
Pobrany
2021-01-24
3.6 MB
156
pdf.png Pielgrzym 256 - grudzień 2020 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,
wróciliśmy w grudniu wydaniu papierowym, ale oczywiście nie może zabraknąć pełnokolorowej wersji elektronicznej.

W poszerzonym, bo 16 stronicowym, numerze przygotowaliśmy ciekawe – mamy nadzieję – materiały, w tym kilka nowych cykli. Przede wszystkim artykuły naszych wikariuszy: ks. Szymona Melerowicza i ks. Mateusza Krupy. W pierwszym ks. Szymon odpowiada na pytanie: Czy po Wcieleniu można dotykać Ciało Pana Jezusa. Ks. Mateusz proponuje odkłamywanie historii Kościoła.
Uwagę seniorów, ale nie tylko (!), zwracamy na refleksje Z Bogiem w jesień życia, które będą przygotowywane przez p. Helenę Hrapkiewicz, od lat zaangażowaną w sprawy seniorów. Modlitwa, którą cytuje na „dobry początek” jest swoistym drogowskazem dla wszystkich osób, niezależnie od wieku.

Poza tym w numerze znajdziemy ciekawe Wieści z Francji ks. Rafała Bogackiego, a także rozwiązanie kolejnej zagadki w serii Czy wiesz, że – tym razem: figi z makiem. Dla naszych ministrantów miłą pamiątką będą ich „pandemiczne” zdjęcia z patronalnej uroczystości.

Wszystkim Czytelnikom życzymy błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku oraz ...przyjemnej lektury!
RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-12-27
3.94 MB
380
pdf.png Pielgrzym 255 - listopad 2020 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

zapraszamy do lektury listopadowego numeru, który niestety - podobnie jak w pierwszych miesiącach pandemii - zmuszeni jesteśmy wydać tylko w formie elektronicznej. Żałujemy, ze względu na tych parafian, którzy nie mają dostępu do Internetu. Prosimy zatem i zachęcamy - jeżeli ktoś miałby możliwość wydrukowania takiego egzemplarza, by podzielił się wydrukiem z sąsiadem, znajomym... To prosta, ale jakże miła forma pomocy. 

A w tym numerze polecamy tekst o odpustach, słowo papieża Franciszka na Uroczystość Chrystusa Króla, adwentową refleksję abpa Damiana Zimonia. Na szare listopadowe dni polecamy garść humoru w anegdotach z życia Jana XXIII - nie bez przyczyny nazwanego Papieżem uśmiechu.

Życzymy przyjemnej lektury,

Redakcja Pielgrzyma

 Dodany
Wielkość
Pobrany
2020-11-14
3.37 MB
331
pdf.png Pielgrzym 254 - październik 2020 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

przekazujemy październikowy, jesienny numer Pielgrzyma. Jak zawsze staraliśmy się zachować w kronikarskiej pamięci wydarzenia parafialne, ale nie tylko. I tak w numerze znajdziemy między innymi:

- kilka słów o Wspólnocie Sant'Egidio - po wspólnej modlitwie z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy;

- rozmowę z p. Joanną - wolontariuszką misyjną udającą się do Salwadoru;

- relację z archidiecezjalnego spotkania Żywego Różańca w Bieruniu Starym;

- maryjną refleksją z zaskakującym wierszem słynnego autora fraszek;

- rozwiązanie symboli ewangelistów;

- kilka słów przed 1 listopada.

Życzymy wszystkim Czytelnikom przyjemnej lektury i przede wszystkim zdrowia. 

Redakcja

Noszę maseczkę, bo kocham bliźniegoDodany
Wielkość
Pobrany
2020-10-18
3.36 MB
208
pdf.png Pielgrzym 253 - wrzesień 2020 HOT

(1 głos)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

oddajemy do Waszych wirtualnych rąk wrześniowy numer Pielgrzyma, a wszystkim, którzy wolą poczuć gładkość papieru i chcą być niezależnymi od ekranu, polecamy wersję drukowaną :)

Wakacje za nami, ale w numerze jeszcze wakacyjne akcenty,  choć nie tak obszerne, bo po raz pierwszy od dziesięcioleci nie odbyła się tradycyjna parafialna pielgrzymka na górę św. Anny, a i nasz odpust był nieco skromniejszy.

Za to serdecznie polecamy bardzo ciekawą rozmowę z ks. Rafałem Bogackim, przed którym nowe francuskie wyzwania. 

Jest też zapowiadany wcześniej tekst o postawach w czasie przyjmowania Komunii św., który wpisuje się w przeżywany rok duszpasterski poświęcony Eucharystii, i w aktualną dyskusję okołokoronawirosową.

Jako swego rodzaju rekompensatę za relację z sierpniowej pielgrzymki kobiet i dziewcząt do MB Piekarskiej proponujemy kilka słów o historii pielgrzymek stanowych do tego bliskiego nam sanktuarium.

Niedawne święto Podwyższenia Krzyża świętego wiedzie nas na niezwykłe góry krzyży.

A w cyklu: Czy wiesz, że - przyglądamy się sykomorze. 

Przed zbliżającym się Światowym Dniem Osób Starszych zwracamy uwagę i zachęcamy do refleksji nad  "Błogosławieństwami starego człowieka". 

Wszystkim życzymy owocnej lektury

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-09-22
3.38 MB
224
pdf.png Pielgrzym 251-252 - lipiec-sierpień 2020 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy,

wakacyjny numer Pielgrzyma jest jak zawsze podwójny: lipcowo-sierpniowy. Okładka nawiązująca do trwających w tym okresie żniw nie jest przypadkowa - zachęca do sięgnięcia do słowa ks. bp. Grzegorza Olszowskiego wygłoszonego w naszym kościele 12 lipca. Poza tym polecamy:

- refleksję o Eucharystii ks. Jana Smolca "Oto Wielka Tajemnica Wiary". Czytelnicy kwietniowego wydania internetowego mieli już okazję zapoznać się z tym tekstem, który jest zapisem pierwszej i jedynej w tym roku wielkopostnej nauki rekolekcyjnej. W naszych "koronawirusowych powtórkach" w numerach drukowanych pozostawiliśmy ten tekst właśnie na wakacje, by raz jeszcze wybrzmiał przy okazji przypadającego w 6 sierpnia święta Przemienienia Pańskiego, do którego odnosi się ks. Rekolekcjonista;

- garść "czeskich wieści" od ks. Rafała Kacy, przed którym duże wyzwania;

- zamyślenie Kamili Falińskiej nad poezją ks. Arkadiusza Wuwera;

- i niebieska ciekawostka z cyklu "Czy wiesz..."

Życzymy miłej i owocnej lektury oraz udanego wypoczynku :)

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-08-04
3.79 MB
308
pdf.png Pielgrzym 250 - czerwiec 250 HOT

(0 głosów)

Pobierz

Drodzy Czytelnicy!

Z radością wróciliśmy do drukowanego życia i po dwóch numerach wydanych tylko w formie elektronicznej można znowu wziąć do ręki Pielgrzyma w formie papierowej. Ale to pełnokolorowe wydanie na naszej parafialnej stronie cieszy nas nie mniej.

Ze względu na naszych wiernych Czytelników, którzy nie zawsze mają dostęp do Internetu, postanowiliśmy do aktualnego wydania dodać również wybrane artykuły z kwietniowego i majowego e-numery, jak również zamieścić pełne kalendarium życia parafii w ostatnich 3 miesiącach.

Czerwcowe numery zwykle przynosiły relacje z I Komunii św. i choć w tym roku wyglądają one inaczej - przeżywane w małych rodzinnych grupach - tradycji stało się zadość: publikujemy wzruszające teksty rodziców dziewczynek, które jako pierwsze w parafii przystąpiły do Wczesnej Komunii św. 

Polecamy również krótki - jak na dostępne bogactwo materiałów - rys historyczny różnych form, postaw przyjmowania Komunii św. 

Zwracamy uwagę na ciekawy tekst ks. Bernarda Jośko o św. Janie Neumannie, zainspirowany wcześniejszym artykułem ks. Rafała Kacy, który zresztą i tym razem dzieli się krótkim słowem uzupełniającym materiał naszego byłego Proboszcza Seniora.

Nadeszło lato, choć w tym roku na pewno będzie ono mniej beztroskie niż w latach ubiegłych. Niemniej wszystkim Czytelnikom życzymy zdrowego, bezpiecznego i udanego - na miarę obecnych możliwości - odpoczynku i... do "spotkania na łamach" na przełomie lipca i sierpnia w wydaniu wakacyjnym :)

RedakcjaDodany
Wielkość
Pobrany
2020-06-21
5.23 MB
290