Eucharystia - bp Tihamér Tóth

Kościół wobec Eucharystii zna tylko jeden gest: klęczenie! Jest to zupełnie zrozumiałe! Tak zawrotnej tajemnicy nie można powitać stojąco, należy się pochylić i upaść na kolana. Po wypowiedzeniu przez kapłana kilku słów nad małą Hostią niepokaźny kawałek chleba zawiera w sobie większy skarb, niż ziemia i cały wszechświat ze swoją krasą i przepychem.

bp Tihamér Tóth, Eucharystia

Aktualności z Granicznej

4 minutes reading time (788 words)

Intencje Mszy świętych 19.05.2019

 

Ogłoszenia duszpasterskie

 

19 maja 2019, V Niedziela Wielkanocna

 

 

 

Oto czynię wszystko nowe, mówi Siedzący na tronie. Ale świat, w którym żyjemy, wydaje się przerażająco stary. Stare zawiści, nieprzebaczone urazy, zacięte twarze, chytre spojrzenia. Dlatego wciąż trzeba przypominać sobie przykazanie nowe. Włączać się w nowy bieg historii, który rozpoczyna zmartwychwstanie Jezusa, a Duch Święty dopełnia wszelkim uświęceniem (por. IV Modlitwa euchrystyczna). Dlatego prosimy dziś o rozpoznanie prawdziwej wolności.”

 

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby remontowe naszego kościoła.

 

W dniu dzisiejszym do Wczesnej Komunii Świętej przystąpi 13 dzieci. O godz. 17.00 zapraszamy na dziękczynne nabożeństwo majowe za dar Wczesnej Komunii św.

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie dziś wyjątkowo po nabożeństwie majowym w kaplicy.

 

Dzisiaj obchodzi swoje urodziny ks. arcybiskup Wiktor Skworc. Pamiętajmy o nim w modlitwie.

 

W środę o 19.00 Msza św. z modlitwą o uzdrowienie z udziałem Wspólnoty Odnowy w Duchu Św.

 

W piątek po Mszy św. o godz. 8.00 spotkanie seniorów oraz wykład z elementami warsztatu nt. „Pomagam sobie i innym”. Spotkanie poprowadzi pani Anna Poraj, Prezes Fundacji Park Śląski. Spotkanie to odbędzie się w ramach zadania publicznego ogłoszonego przez Miasto Katowice – Aktywizacja i integracja osób starszych. Zapraszamy seniorów i osoby zainteresowane tematem wolontariatu.

 

W piątek podczas Mszy św. o godz. 18.00 przez posługę ks. abp Wiktora Skworca młodzież klas VIII. i III. gimnazjum przyjmie sakrament bierzmowania.

 

Próba przed bierzmowaniem i spowiedź św. dla kandydatówi świadków będzie w czwartek o 19.00. Adoracja czwartkowa będzie wyjątkowo tylko do Mszy wieczornej.

 

W czwartek obchodzimy światowy dzień modlitwy za Kościół w Chinach.

 

W przyszła niedzielę możemy udać się do Piekar również w pieszej pielgrzymce. Ks. Szymon wyruszy z pielgrzymami o godz. 5.00. Powrót - indywidualnie.

 

Dziękujemy za dzisiejsze ofiary. Za tydzień kolekta na potrzeby naszej parafii.

 

Polecamy czasopisma katolickie w tym najnowszy numer naszego parafialnego „Pielgrzyma”, w którym znajdziemy m.in. artykuł na temat Aposotlatu Matki Bożej Pielgrzymującej, Wiadomości dla seniorów, relację z występu chóru naszej parafii, relację ze spotkania z P. Weroniką Korbą w ramach Akademii Kobiecości, podsumowanie wyjazdu Apostalu Dobrej Śmierci na Szwedzką Górkę i do Mochowa.

 

ZAPROSZENIA:

 

W tym miesiącu inaugurujemy Metropolitalne Święto Rodziny. Już od 12 lat podejmuje się różnego rodzaju unucjatywy na rzecz rodziny. W tym roku chcemy podkreślić prawdę, że rodzina to wspólnota pokoju. Świętowanie rozpoczęliśmy w sobotę 18 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast w dniu dzisiejszym o godz. 12.00 w katowickiej katedrze zgromadzą się małżonkowie świętujący rocznice i jubileusze zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Szczegóły dotyczące Metropolitalnego Święta Rodziny znajdziemy na plakatach.

 

W tym roku obchodzimy 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Dla upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach w poniedziałek 20 maja o godz. 19.00 zaprezentowany zostanie koncert słowno – muzyczny pt. „DAR i TAJEMNICA”, który przypomni nauczanie, myśl i przesłanie Jana Pawła II, naszego Wielkiego Rodaka. Wstęp wolny. Szczegóły podane są na plakatach.

 

W dniu wczorajszym rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie” dla uczczenia stulecia urodzin Karola Wojtyły. Jej celem jest zbudowanie duchowego pomnika z serc i umysłów Polaków poprzez różnorodne inicjatywy modlitewne i charytatywne, naukowe i artystyczne, edukacyjne i wychowawcze. Gorąco zachęcamy parafian do włączenia się w ten projekt. Szczegółowe informacje na plakacie i na stronie www.darna100.pl

 

Teatr Franciszka, który jest młodzieżowym diecezjalnym Teatrem Biblijnym zapraszamy na musical „Ewangelia według… Kobiet” 22 maja o godz. 19.00. Musical odbędzie się w sali Miasta Ogrodów w Katowicach przy Pl. Sejmu Śląskiego 2. Więcej informacji w Tygodniku i w internecie.

 

Sceniczną opowieść snuć będą znane z kart Nowego Testamentu kobiety.  Czas trwania 140 min. Z antraktem.  Bilety do nabycia przez internet na ticketportal.pl oraz w punkcie sprzedaży Ticketportal – Plac Sejmu Śląskiego 2 od poniedziałku do piątku 09:00 - 17:00.
Więcej informacji:
 www.teatrfranciszka.com; 
www.facebook.com/franciszki/. Zwiastun musicalu: 
https://www.youtube.com/watch?v=2uoY1BZ_31A

 

Majowe spotkanie w ramach Akademii Kobiecości: w szkole Maryi odbędzie się 29 maja o godz. 19.00 w sali katechetycznej. Naszym Gościem będzie Siostra Anna Maria Pudełko - apostolinka, psychopedagog powołań. Temat spotkania: Maryja Zwierciadłem Kobiecości. S. Anna prowadzi wykłady, warsztaty, jest także autorką książek m. in. "Kobieta w pełni szczęśliwa. Rozważania na podstawie litanii loretańskiej". Konferencje s. Anny Marii Pudełko dostępne są na YouTube.

 

Jeszcze raz zapraszamy na rekolekcje różańcowe organizowane w sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie w dniach 1-5 czerwca. Rekolekcje połączone są z pielgrzymowaniem Informacje i zapisy w kancelarii do środy.

 

W dn. 10-14 czerwca odbędą się rekolekcje Apostolstwa Chorych w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej w Kokoszycach, które poprowadzi ks. Jerzy Lisczyk. Zapraszamy do uczestnictwa w rekolekcjach osoby chore, starsze wiekiem, niepełnosprawne oraz pragnące zapoznać się z duchowością Apostolstwa Chorych. Istnieje możliwość zorganizowanego przejazdu autokarem do Kokoszyc. Zapisy na rekolekcje i na autokar do Kokoszyc, w sekretariacie Apostolstwa Chorych pod numerem telefonu: 32 251 21 52. Serdecznie zapraszamy!

 

Pragniemy w naszej wspólnocie założyć nową róże Żywego Różańca p.w. Matki Kościoła, aby modlić szczególnie w intencjach Kościoła św. Zapisy w zakrystii lub kancelarii.

 

Ogłoszenia duszpasterskie 19.05.2019
Ogłoszenia duszpasterskie 12.05.2019